Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Araştırmaları Kurumu'nun (USGS) verilerine göre Irak'ın güneydoğusunda yer alan Süleymaniye'de deprem yaşandı. Depremin richter ölçeğine göre 7.3 büyüklüğünde olduğu açıklandı. Deprem, Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki birçok ilde ve İranSuriyeKuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde de hissedildi.

10 ÖLÜ, 235 YARALI

Depremden can kaybı haberleri gelmeye başladı. İran'da 6, Irak'ta ise 4 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. 235 kişinin de yaralandığı gelen haberler arasında.

7,2'Yİ REVİZE ETTİ

Yapılan açıklamada 650.000 nüfusa sahip bölgede meydana gelen depremin Türkiye'nin doğusundaki birçok ilde de hissedildiği belirtildi. USGC tarafından yapılan ilk açıklamalarda depremin büyüklüğünün 7.2 olduğu açıklansa da daha sonra kuruluş bunu revize ederek 7.3'e çıkardı.

HALEPÇE'NİN 32 KM UZAĞINDA

Depremin merkez üssünün Süleymaniye'nin 103 kilometre uzağında olduğu kaydedildi. USGC'nin verilerinde depremin Halepçe'nin 32 kilometre uzağında meydana geldiği de belirtiliyor.

8 KÖYDE BÜYÜK HASAR VAR

Depremin ardından Süleymaniye'deki 8 köyde büyük hasar olduğu belirtildi.

400 YILDA BU BÜYÜKLÜKTE DEPREM MEYDANA GELMEDİ

Uzmanlar bölgede çok nadir deprem meydana geldiğini, hatta 400 yıldır bölgede bu büyüklükte bir depremin meydana geldiğini bildirdi.

KIZILAY HAREKETE GEÇTİ: İRTİBAT HALİNDEYİZ

Depremin ardından Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık Twitter'dan açıklama yaptı ve "Ekiplerimizi bölgeye sevk ediyoruz, Irak Kızılayı ile irtibat halindeyiz." mesajını paylaştı. Kaynak  ajanslar