18. Madde'ye tepkiler çok büyük

Van’da toplanan 18. madde mağdurları, halkı birbirine kırdıran anlamsız ve kanunsuz maddenin düzeltilmesi konusunda tepkilerini ortaya koydular.

Van Havadis
Van Havadis Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Van’ın İpekyolu ilçesi sınırları içerisinde bulunan mülk sahipleri, Bostaniçi Köyü (Mahallesi) Taziye evinde geniş kapsamlı bir toplantı düzenleyerek, sorunun çözümü konusunda fikir alışverişinde bulundu.

18. Madde'den dolayı mağdur olan vatandaşlardan Nûrettin Çağırcı, bizi birbirimize düşman etmek istediklerini belirterek; “Biz yıllardır komşularımızla kardeş gibi geçiniyoruz. Hepimiz burada arazi sahipleriyiz. 18. Madde uygulamasından dolayı hepimizi birbirimize düşürmek istiyorlar. Hiç tanımadığımız kişileri şahsi ve tapulu olan arsamızda bize ortak yapmışlar. Düşünün sabah kalkıp arsanıza gidiyorsunuz hiç tanımadığınız biri size diyor ki, “Bu arsanın, bu kadar kısmı benimdir. Devlet bana vermiş” hiç tanımadığınız birileri size ortak olmuş sizi de hiç tanımadığınız birilerine ortak etmiş.

Tüm bunlar kağıt üzerinde yapılıyor. Böyle bir düzen böyle bir sistem dünyanın neresinde var. Bizler bu gün burada toplandık. Bir araya geldik. Böyle bir durumun kabul edilir hiçbir tarafının olmadığı ve bu kanunsuz ve gayriahlaki sorunun düzeltilmesi için görüş birliğine vardık. Hiçbir vatandaş başka birinin arsasına ortak olmasına müsaade etmez. 18. Madde denen konu çözülmezse, 18 bin sene kalsa, kimse tanımadığı birini ne arsasına ne de evine ortak etmez kabul da etmez. Kan dökülür, insanlar ölür, katliam çıkar. Burada yetkililere sesleniyoruz bu yanlıştan dönün.

Kimseyi kimseye kırdırtmayın. Kimseyi kimseye düşman etmeyin. Vebaldır günahtır. Herkesin çoluk çocuğu var. En ufak bir tartışmada binlerce insan zarar görecektir. Biz Köy sakinleri olarak bu gün toplantı yaptık hepimiz aynı görüşteyiz. 18. Maddenin düzeltilmesi konusunda gerekirse Van’dan, Ankara’ya yürüyeceğiz. Canımızdan vaz geçeriz ama tanımadığımız birilerinin yanı başımızdaki bahçemize ve evimize ortak edilmesine müsaade etmeyiz” diyerek, devlet yetkililerinden bu konuda, ivedikle bir adım atılması ve sorunun çözülmesi çağrısında bulundu.

Vatandaşlar ayrıca, "Bilindiği üzere Bolu'nun, Çanşaberk, Karaçayır, Okçular mahalleleri ve Berk ile Ilıcakınık, Çayırköyü, Karacasu beldesinin belirli bir bölümünü içeren alanda 18.Madde uygulamaları encümen kararı ile iptal edilmişti" diyerek Van'da da aynı uygulamanın iptal edilmesi gereltiğini belirttiler.  vanhavadis.com

18. MADDE NEDİR ?

Kentsel arazilerin ve bu yerlerdeki yapılaşmaların, plan, fen, sağlık ve çevre şartlarına uygun oluşumunu sağlamak amacıyla, imar planıyla belirtilen kullanım biçimlerine uygun hale getirilmesi için yapılan imar uygulamalarını, genel olarak; arsa ve arazi düzenlemesi, ifraz, tevhid, kamulaştırma ve sınır düzeltmeleri olarak sayabiliriz. Bunlardan arsa ve arazi düzenlemeleri günümüz itibariyle dört değişik yasa maddesine dayalı olarak yapılmaktadır. Bunlar, 3194 Sayılı İmar Kanunun 18. Maddesi, 18. Maddeye 3290 sayılı Yasayla eklenmiş Ek 1 Madde uygulaması, 2981 sayılı Yasanın 10/b Maddesi uygulaması ve 2981/3290 Sayılı Yasanın 10/c Maddesi uyarınca Islah İmar uygulamalarıdır. 

16 May 2024 - 18:49 - Güncel

Mahreç  Van Havadis


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Van Havadis Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Van Havadis hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Van Havadis editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Van Havadis değil haberi geçen ajanstır.

02

Mehmet Çakar - Bu uygulamanın yapıldığı yerler yoğun yapılaşmanın olduğu, yılların emeği olan evler, bahçeler vb. yapılar üzerinde olduğu yerledir. Bu mağduriyete benzer Van Edremit Elmalı mahallesi imar sürecinde bir heyet Ankara Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığına giderek yoğun yerleşimin olduğu alanları 18.madde uygulamasının dışına çıkardılar, daha sonraki zamanda Van Edremit Belediyesi %23 dob oranında uygulaması ile kimse mağdur olmadan, kimsenin yeri maliye hazinesine verilmeden mesele çözüldü. Bizimde bu yerlerde aynı uygulama ile muhatap ilçe belediyeler elliye benzer uygulama yapılırsa mağduriyet giderilmiş olur. Bu süreçte gerek muhatap kurumlar olan Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığı gerekse Van Büyük şehir Belediyesi Başkalığına defalarca yapılan itirazlar dan hiçbir sonuç alamadık. imar çalışmasına ve sonrasında uygulanan 18.madde imar çalışmasına karşı değiliz. Asıl itirazımız 18.madde imar çalışmasının aslına uygun, adil olarak uygulanmamasından şikayetçiyiz. 18.madde imar çalışmasının amacı ( park, yeşil alan, yol, eğitim alanları , sosyal alanlar) vb. kamusal alanlar oluşturmaktır, maliye hazinesine arsa oluşturmak değildir. Dediğimiz kamu hizmetlerine belki %25 dob uygulansaydı yeterli olurdu, neden %45 dob uygulanıp maliye hazinesine verilsin. Vatandaş devletten daha mı zengindir. Yok böyle bir adalet sistemi. Ama burada tam tersine bir uygulama var. İnsanların atadan babadan kalan tek varlığı olan taşınmazları resmen gasp edilmiştir. Maliye hazinesine verilmiş, maliye hazinesinde açık ihale usulü ile fahiş fiyatlara buraları satışa çıkararak içinde çıkılamaz toplumsal sıkıntılara sebep olacaktır. Bu 18.madde imar uygulamasının yapıldığı yerler kırsal kesimlerdir, buralarda yerleşenler çok uzun zamanlar komşuluk ve akrabalık ilişkileri ile sıkı bağları vardır. Maliye hazinesinin vatandaştan gasp edip işi ranta ve ticarete çevirerek satması telafi edilemeyecek sıkıntılara sebep olacaktır., bu gidişle ciddi sıkıntılara hatta ölümlere sebep olunacaktır

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 17 Mayıs 16:57
01

18.madde Zulmü - 18.madde imar adı altında halkına yapılan zulümdür kardeşi kardeşe vurdurmaktir,fakirden alıp zengine ve kendi adamlarına peşkeş çekmektir,bu sorun çözülmezse vatandaşla ve devlet ilişkilerinde büyük bir sorun demektir devletin kendi halkını karşısına alması demektir

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 17 Mayıs 14:11