Ahmed-i Xani Van’dan dünyaya ışık tutacak

Büyük İslam âlimi, mütefekkiri ve mutasavvıfı olan Ahmed-i Hânî adına Van’da açılan enstitünün lansman programı yoğun katılımla açıldı.

Van Havadis
Van Havadis Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

 Ana ve temel stratejisi, ülke zemininde ve Van’da yapılan çalışmaları kurumsallaştırarak ülke, bölge ve dünyaya kentten pencere açmak olan Ahmed-i Hânî Enstitüsü Van Şubesi’nin tanıtım programında konuşan şubenin koordinatörü ve Van TSO Başkanı Necdet Takva, “Filozof Ehmedê Xanî’nin yüz yıllar öncesinden bizlere emanet ettiği değerlere, öğretiye çok geç olsa da naçizane bir cevap olmak amacıyla bu adımı atmayı bir sorumluluk bildik” diyerek böylesi bir çalışmanın içinde olmanın mutluluğunu dile getirdi.

  Başkan Necdet Takva, enstitünün kuruluş sürecine dikkat çekerek: “Akademisyen, yazar ve araştırmacı, Prof. Dr. Mahir Taha Öztürk, Niels Thomsen, Kazuhiro Frukawa, Gertruth Junker, Kent Ekberg, Taha Civan, Yannis Phidas, Rona Taha, Saga Nafers, Necdet Takva ve Tarık Gümüş’den oluşan 11 kişilik kurucular kurulu olarak 2019 tarihinde ilgili resmi makamlara yapmış olduğumuz kuruluş başvurusundan sonra, İsveç Kültür Bakanlığı ve Avrupa Birliği Kültür Komisyonu’ndan aldığı tescil numarasıyla 27 Ekim 2023 tarihinde resmen kurulmuştur. Kuruluş belgesi alındıktan sonra faaliyet alanımız dâhilinde çok değerli çalışmalarda bulunan yine çok değerli yazar, araştırmacı ve akademisyenlerden oluşan danışma ve dayanışma kurullarını oluşturmuştur” dedi. 

Xaniname kitabıyla ilgili bilgi veren Başkan Necdet Takva, “Enstitümüzün tanıtım ve başlangıç amaçlı ilk ürünü olan XANÎNAME adlı kitap çalışması özel bir baskıyla Avrupa’da; Finlandiya, Norveç, Danimarka, İsveç, Almanya, Hollanda, İsviçre, İngiltere, Avusturya, Fransa, İspanya, Yunanistan, Rusya ve Kanada’da kraliyet veya devlet kütüphanelerine, bu ülkelerdeki 56 üniversite kütüphanesine ve yurtdışındaki belirli kurumlara toplamda 312 adet dahil edilmiştir. Ayrıca dünyanın dört kıtasındaki farklı ülkelerde (Asya, Avrupa, Avusturalya ve Amerika’da) ikamet eden konuyla ilgili 85 yazar ve akademisyene de kitap ulaştırılmıştır. Aynı çalışma ülkemizde de yine özel bir baskıyla gerekli ve ilgili kurum ve şahsiyetlere 150 adet olarak iletilmiştir” dedi.

 “ENSTİTÜ ÇALIŞMALARINI ÇOK DİLLİ ÇALIŞMALARLA DÜNYAYLA BULUŞTURACAK”

Enstitünün hedeflerini sıralayan  Başkan Takva, “Enstitümüzün ana ve temel stratejisi ülke zemininde, şehrimiz Van’da bu çalışmaları kurumsallaştırarak ülke, bölge ve dünyaya buradan bir pencere açmaktır. Avrupa’da ki çalışmaların temel ayağını da; ülke zemininde şehrimizde kurumsallaştırılması hedeflenen enstitü çalışmalarını çok dilli çalışmalarla dünyayla buluşturmak ve bu alanda yurtdışında tanıtım faaliyetlerini organize etmek oluşturacaktır. Önümüze koyduğumuz ve olanaklarımız dâhilinde hayata geçirmeyi öncelediğimiz hedeflerimiz; Enstitümüzün daimi gündemini üstat Ehmedê Xanî ile birlikte Baba Tahiri Hemedani (Uryan), Eli Heriri, Meleyê Cizîrî, Feqiyê Teyran, Mela Bateyi, Mesture Erdelan, Piremerd, Heci Qadirê Koyi, vb. gibi kültürümüzün, tarihimizin, dilimizin mimarları oluşturacaktır.”

 “KÜRTÇE’NİN KORUNMASI, GELİŞTİRİLMESİ VE YAYGINLAŞTIRILMASI AMAÇLI ÇOK YÖNLÜ ÇALIŞMALARA ODAKLANMA SORUMLULUĞUMUZU İHMAL ETMEYECEĞİZ” 

“Enstitümüz, konsepti dahilinde yılda 1 adet XANÎNAME ismiyle bir dergi. (Yine aynı perspektifte, olanaklar dahilinde yılda bir kitap) Olanaklarımız elverdiği kapasite dahilinde yılda en az bir konferans, panel veya seminer. Koşullar ve şartlar elverdiğince konser, sergi, görsel vb. kültürel aktiviteler. Ülkemizde, coğrafyamızda ve dünya genelinde kültür, tarih ve sanat bazlı çalışmalar yürüten Üniversite Enstitü, Akademi, vb. kurumlarla iş birliği çerçevesinde şehrimiz Van’da kültürel faaliyetler temelli iş birlikleri oluşturmak ve geliştirmek. Süreç içerisinde de gelecek kuşaklara miras bırakma hedefli bir kütüphane ve arşiv gündemimizde ağırlıklı alanlar olacaklardır. Ve elbette ki büyük üstad, filozof Ehmedê Xanî’nin çok ama çok önem verdiği anadilimiz Kürtçe’nin korunması, geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amaçlı çok yönlü çalışmalara odaklanma sorumluluğumuzu ihmal etmeyecek ve bu konuda hassasiyeti elden bırakmayacağız”  diyerek, Enstitünün önemine vurgu yaptı.

 Başkan Necdet Takva, bu adımı atmayı sorumluluk bildiklerini vurgulayarak: “Değerli konuklar, bizler de öğretmen, üstat, Filozof Ehmedê Xanî’nin yüzyıllar öncesinden bizlere emanet ettiği değerlere, öğretiye çok geç olsa da naçizane bir cevap olmak amacıyla bu adımı atmayı bir sorumluluk bildik. O’nun yaşam felsefesi ve düşüncelerini bölgemizde, ülkemizde ve tüm dünya da daha iyi öğrenmek, öğretmek, tanımak, tanıtmak için kurumsallaşmak gerektiği düşüncesiyle Enstitü’yü yaşama geçirme kararı aldık. Yolumuz açık olsun. Tekrardan bu onurlu ve kıymetli günümüzde bizleri yalnız bırakmadığınız ve burada olduğunuz için şahsım ve arkadaşlarım adına hepinize teşekkür eder en içten saygılarımı sunarım” diyerek katılımcılara teşekkür ettiğini dile getirdi.

 Genel Danışma Kurulu:

1-Abdullah Yaşin

2-Ahmet Kırkan

3-Gülten Madenli

4-Mahir Taha /Genel Koordinatör

5-Mehmet Gültekin

6-Murad Ciwan

7-Mücahit Bilici

8-Necdet Takva/Van Şube Koordinatörü

9-Nihat Gültekin

10-Tarık Gümüş

11-Yusuf Acar

Van Danışma Kurulu:

1-İsa Şen

2-Mahmut Eşut

3-Sami Çeliktaş

4-Sinan Hakan

5-Doç. Yakup Aykaç

Dayanışma Kurulu:

1-Kazım Hangül

2-Mehmet Toprak

3-Orhan Demirkanoğlu 

Van Ticaret ve Sanayi Odası sergi salonunda Ehmedê Xanî Enstitüsü'nün tanıtım toplantısının ardından, Nedim Odabaşı İş Merkezinde enstitünün açılışı yapıldı.

Açılışta konuşan Ehmedê Xanî Enstitüsünün koordinatörü Necdet Takva, enstitünün kurulmasının kent adına önemli olduğunu ifade etti.

Takva, şöyle konuştu:

"350 yıl önce kendi kültürüyle dünyayı anlamaya çalışan Ehmedê Xanî'nin ayak izlerinin bulunduğu Van'da enstitüsünün koordinatörlüğünün açılışını gerçekleştirdik. Bu çalışmamızla önümüzdeki süreçte Kürt dili ve tarihi üzerine araştırma yapan birçok yazarın eserlerini bir araya toplayacağız. Aynı zamanda dünyanın çeşitli ülkelerinden de araştırmacıların bir başvuru noktası olma konusunda enstitüyü kurduk. Çabamız hiçbir anlayışın gölgesinde olmadan Ehmedê Xanî'nin öncülüğünde Kürt kültürünün tanıtımına katkı sağlamaktır. Emeği geçen herkese teşekkür ederim."

Enstitünün Merkez Koordinatörü Mahir Taha ise, " Bugün bizim için çok önemli bir gün. Bizi bu güzel günde yalnız bırakmayan herkese teşekkür ederim. Zor bir yola çıktık ve elimizi taşın altına koyduk" dedi.

 

27 Nis 2024 - 23:48 - Güncel

Mahreç  Van Havadis


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Van Havadis Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Van Havadis hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Van Havadis editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Van Havadis değil haberi geçen ajanstır.