Şanlıurfa gezilecek yerler! Urfa'nın neyi meşhur, nereye gidilir?

Şanlıurfa, tarihi ve kültürel zenginliğiyle her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Bu şehir, unutulmaz anılar biriktirmek isteyenler için ideal bir destinasyondur. Peki, Urfa'nın neyi meşhur, nereye gidilir? İşte Şanlıurfa gezilecek yerler

Şanlıurfa gezilecek yerler! Urfa'nın neyi meşhur, nereye gidilir?
Şanlıurfa gezilecek yerler! Urfa'nın neyi meşhur, nereye gidilir?
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan Şanlıurfa, tarihi zenginliği, mistik atmosferi ve lezzetli mutfağıyla dikkat çeken bir şehirdir. "Şanlı" unvanını tarihi kahramanlıklardan almış olan bu şehir, ziyaretçilerine eşsiz bir deneyim sunmaktadır. İşte Şanlıurfa gezilecek yerler ve Urfa'nın neyi meşhur, nereye gidilir? sorularının yanıtı..

ŞANLIURFA GEZİLECEK YERLER

  • Harran
  • Balıklıgöl
  • Urfa Kalesi
  • Aynzeliha Gölü
  • Göbeklitepe
  • Halfeti
  • Germuş Kilisesi 
  • Deyr Yakup (Yakup Manastırı)
  • Reji Kilisesi

URFA'DA NEREYE GİDİLİR?

HARRAN

Şanlıurfa gezilecek yerler! Urfa'nın neyi meşhur, nereye gidilir?

Şanlıurfa merkeze 48 km. mesafede yer alan tarihi ilçenin adı, “yolların kavuştuğu yer” yani “kavşak” anlamını taşıyor. Önasya dili olan Akatça’daki “Harranu” sözcüğü “Seyahat ve Kervan” anlamına geliyor. Sosyolojik ve tarihsel bir sentez yapıldığında, ‘Medeniyetlerin Kesiştiği Kent’ olarak da adlandırılıyor. Harran, özellikle Assur Ticaret Kolonileri devrinde Anadolu ile sıkı ticari ilişkiler yürütmüş olan Assurlu tüccarların uğrak yeri haline gelmiştir. Harran şehir surlarının dışında yer alan ve etrafı çevrili halde bulunan alandaki tarihi kuyu, Hz.Yakub Kuyusu (Bir-i Yakup) olarak da biliniyor.

HALFETİ

Şanlıurfa merkez ilçesine 112 km uzaklıkta yer alan Halfeti’nin yüzölçümü 646 km² civarında. İlçe M.Ö. 855 yılında Asur Kralı III. Salmanassar tarafından zapt edildiği zaman “Şitamrat” olarak adlandırılıyordu. Yunanlılar ilçenin adını değiştirerek “Urima” olarak isimlendirdiler. Süryaniler ise, ilçe için “Kal’a Rhomeyta” ve “Hesna d’Romaye” adlarını tercih ettiler.

Yavuz Sultan Selim zamanında Osmanlıların egemenliğine geçen ilçe, günümüzde de kullanılan “Urumgala” ve “Rumkale” adlarıyla biliniyor. İlçenin büyük bir bölümü Birecik Barajı’nın göl suları altında kalmıştır. Kentin simgesi haline gelen ‘siyah gül’ ise yerli ve yabancı tüm ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Peki nasıl gidilir? Tekne ile ulaşım sağlanarak Aziz Nerses Kilisesi’nin, Barsavma Manastırı’nın ve daha birçok tarihi yapının yer aldığı Rumkale’ye kolaylıkla ulaşım sağlanabilir.

BALIKLIGÖL

Şanlıurfa gezilecek yerler! Urfa'nın neyi meşhur, nereye gidilir?

Balıklıgöl, 150 metre uzunluğunda ve 30 metre genişliğinde, aynı zamanda derinliği 5 metreyi buluyor. İçinde efsanelerden de aşina olduğumuz balık türleri yer alıyor. Üstelik bu balıklara halk tarafından saygı gösteriliyor. Rivayete göre Hz. İbrahim’in ateşe atılmasının ardından, bir mucize gerçekleşir ve her yer güllük gülistanlık olur. Bu mucizenin gerçekleştiği yerin ise Balıklıgöl olduğuna inanılır.

GÖBEKLİTEPE

Şanlıurfa gezilecek yerler! Urfa'nın neyi meşhur, nereye gidilir?

Geçtiğimiz zamanlarda Göbeklitepe’de gerçekleştirilen kazılarda, yerleşik yaşama geçişle ilgili mevcut bilgileri alt üst edecek buluntular keşfedilmişti. Göbeklitepe, M.Ö. 10.000 yani günümüzden 12.000 yıl öncesine tarihlenen Neolitik döneme ait bir inanç merkezi. 80 dönümlük alanı çevreleyen ören yeri, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2005 yılında 1. Derece arkeolojik sit alanı ilan edilmiştir. Göbeklitepe, aynı zamanda tarihi anekdotlarda bilinen en eski ve en büyük tapınaktır.

AYNZELİHA GÖLÜ

Urfa Kalesinin önünde yer alan Aynzeliha Gölü, 150m2 alanı kapsayan bir göldür. Bir rivayete göre, Hz İbrahim ateşe atılacağı zaman, Nemrut’un kızı Zeliha, Hz. İbrahim’in dinine iman ettiğini söyler ve babası tarafından ateşe atılır. Zeliha’nın yanarak can verdiği yerde bir göl oluşur. Bu göle de Aynzeliha Gölü yani Zeliha Gölü veya pınarı adı verilir.

Diğer bir rivayete göre; göl Zeliha’nın göz yaşlarından oluştuğu için Arapçada göz yaşı anlamına gelen “Aynzeliha” adıyla anılmaktadır. Halk inanışına göre göl veya göldeki balıklar kutsal kabul edilir. Bu balıklara dokunanların öleceği, yada başına türlü belalar geleceğine inanılır.

GERMUŞ KİLİSESİ

Tarihi Germuş kilisesi, şehir merkezinin 10 km kuzey doğusunda Germuş dağlarının eteklerinde kurulan Germuş köyünde yer alıyor. Köyün bugün bilinen adı Dağ Eteği’dir. Yapının 19.yy’da inşa edildiği tahmin ediliyor. Kilise alanı; bir akarsu, bir kilise ve kilisenin toplantı meydanından oluşuyor. Kilise, taştan ve iki katlı olarak yapılmıştır.

DEYR YAKUP (YAKUP MANASTIRI)

Şanlıurfa gezilecek yerler! Urfa'nın neyi meşhur, nereye gidilir?

Deyr Yakup (Yakup Manastırı), şehir merkezine 10 km. uzaklıkta, şehrin güneyindeki dağların üzerinde yer alır. Bu bölgedeki yapı için, halk arasında “Nemrut’un Tahtı” ya da “Cin Değirmeni” isimleri kullanılır. Manastırın kuzeybatısında ise bir anıt mezar yer alır.

Bu mezar anıtının doğuya bakan penceresinin altında iki satırlık bir kitabe dikkat çeker. Bu kitabenin ilk satırı Grekçe, ikinci satırı Pamyra Süryanicesi ile kaleme alınmıştır. Öte yandan Hz İbrahim’in mücadele ettiği kral Nemrut’un burayı seyfiye alanı olarak kullandığına inanılır.

REJİ KİLİSESİ

Aziz Petrus ve Aziz Paulus Kilisesi, şehrin Ellisekiz Meydanı’nın kuzeydoğusunda yer alır. Yapı, 6. yüzyıla ait bir kilise kalıntısının üzerine, 1861’de inşa edilmiştir. Kilise, Hz. İsa’nın iki havarisinin anısına inşa edildiği için onların ismini taşır. Yapı, 1924 yılına kadar, aktif olarak kullanılmış. Aziz Petrus ve Aziz Paulus Kilisesi, 1924 yıllarında önce tütün fabrikası daha sonra üzüm deposu olarak kullanılır.

Kilise, halk tarafından Tekel kelimesinin Fransızca karşılığı olan Regie (Reji)’den dolayı “Reji Kilisesi” olarak isimlendirilmiş. Kiliseden çıkarılan yazılı mezar taşları Urfa Müzesi’nde yer alıyor. Kilise, Şanlıurfa Valiliği tarafından 1998 yılında restore edilmiştir.

21 Şub 2024 - 17:40 - Seyahat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Van Havadis Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Van Havadis hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Van Havadis editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Van Havadis değil haberi geçen ajanstır.