Van Çevre Yolu Sorunu Meclis Gündeminde

Gelecek Partisi Kurucular Kurulu Üyesi ve Saadet Partisi İzmir Milletvekili olan Vanlı Mustafa Bilici, Van'ın çevre yolu sorununu meclis gündemine taşıdı.

Van Havadis
Van Havadis Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Gelecek Partisi Kurucular Kurulu Üyesi ve Saadet Partisi İzmir Milletvekili olan Vanlı Mustafa Bilici, Van'ın çevre yolu sorununu meclis gündemine taşıdı.

VAN'IN ÇEVRE YOLU SORUNU MECLİS GÜNDEMİNDE

Gelecek Partisi Kurucular Kurulu Üyesi ve Saadet Partisi İzmir Milletvekili olan Vanlı Mustafa Bilici yaptığı açıklamasında;

Van ili, konumu itibariyle uluslararası transit geçişlerin sağlandığı aynı zamanda çevre il bağlantılarının odağında bulunması nedeniyle yük ve yolcu taşımacılığının yoğun yapıldığı bir merkezdir. Ancak jeopolitik konumu ve tarihi gelişimini değerlendirdiğimizde Van şehri bugüne kadar karayolları yatırımını bakımından hak ettiği yatırımları alamamıştır. İpek yolu üzerinde bulunan ve doğu ile batı arasında köprü görevi gören Van, Avrupa’yı İran ve Hazar Bölgesi’ne bağlayan, kadim bir kenttir. Bu kadar önemli bir konumda bulunan Van’ın, şehir içi, İl bağlantıları ve uluslararası geçiş yollarının yetersizliği kenti olumsuz etkilemektedir Van’daki, nüfus artışı ve hızlı kentleşme, Van’ın dikey ve yatay yönde büyümesini sağlamıştır. Bu durum bölünmüş modern yollar ile yeni alternatif güzergâhların yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Bölgede terör ve güvenlik nedeniyle yerinden olmuş nüfusun en önemli toplanma alanlarından biri haline gelen Van’da 1990’lı yıllardan itibaren çevre il ve ilçelerden yaşanan göç hareketi ile Van’ın nüfusu hızla artmıştır. Bu nüfus artışı doğal seyrinde Van’da araç sayısının artmasına ve dolayısıyla şehir içi trafik yoğunluğu olmak üzere, diğer ulaşım güzergâhlarında da trafik yoğunluğunun artmasına neden olmuştur. Tüm bunlarla birlikte trafik kazaları ve buna bağlı problemlerde artmıştır.2010 yılında kentin ve bölgenin ihtiyacı olan

“Van Çevre Yolu” konusunda proje çalışması tamamlanarak ihalesi yapılmıştı. Maalesef 13 yıldır bugüne kadar gelmiş geçmiş birçok hükümetin ortaya koyduğu mazeretler nedeniyle seçim malzemesine dönüştürülen Van Çevre Yolu bir türlü bitirilmedi. Van’ın en büyük problemlerinden biri haline gelen ve Vanlıların günlük hayatını olumsuz etkileyen şehir içi trafik yoğunluğunun rahatlaması için” Van Çevre Yolu” projesinin en kısa zamanda tamamlanması toplumsal bir zarurettir.

BİLİCİ'DEN VAN'LA İLGİLİ 12 MADDE

Bu bağlamda;

1- “Van çevre yolu” projesinin 13 yıldır tamamlanamıyor olmasının nedenleri nelerdir? Bu konuda ihmal var mıdır?

2 - On yıl gibi çok uzun bir dönem atıl vaziyette kaldıktan 2020 yılında yeniden başlatılan Van çevre yolu projesinde bugüne değin ne kadar kamu zararı meydana gelmiştir?

3 - İmar kanunu ve 18.Madde uygulaması ile yapılan Van çevre yolu projesi, yol güzergâhında bulunan birçok mülk sahibini mağdur etmiştir. 18.Madde uygulaması ile söz konusu alanda yüzde kaç DOP  kesintisi yapılmıştır.

4 - Son 13 yıl içinde projesi tamamlanan veya yapımı devam eden kaç çevre yolu vardır. Bunların hangileri kamulaştıra yöntemi, hangileri 18.madde uygulaması ile yapılmıştır.

5 - Yapımının devam ettiği belirtilen Van çevre yolu projesi ne aşamadadır? Söz konusu yol, bağlantı yolları ile birlikte ne zaman kullanıma açılacaktır.

6 - Her seçim döneminde siyasilerin yoğunlaştığı. Seçimlerden sonra unuttuğu Van çevre yolu projesinin yaratığı mağduriyet ve oluşturduğu beklenti tüm bölge halkını sosyo-ekonomik olarak olumsuz etkilemiştir. Her defasında Elmalık etabı ile ilgili telaffuz edilen Kuzey Edremit etabı ile ilgili herhangi bir çalışmanız var mıdır?

7 - Van-Hakkâri kara yolunda inşa edilen Güzeldere Tüneli’nin yapım çalışmaları ne aşamadadır? Ne zaman tamamlanacaktır?

8 - Uzun yıllardır gündemde olan Van-Şırnak karayolu projesi ne aşamadadır? Söz konu yol ile ilgili çalışmalar devam etmekte midir?

9 - Van-Bitlis karayolu üzerinde bulunan en yüksek rakımlı geçidi olan Kuskunkıran Geçidine   2.tüp yapılacak mı? Bu konuda bir çalışma var mıdır?

10 - Van-Ağrı karayolu üzerinde yer alan Tendürek Dağı geçidi ile ilgili bakanlığınızın herhangi bir çalışması var mıdır?

11 - Van’dan Bahçesaray’a 3000 metre rakımlı Karabet Geçidi’nden  geçilerek, kıvrım kıvrım ve dolambaçlı yollar aşılarak ilçeye ulaşılır. Kış mevsiminde onlarca çığ riskinin bulunduğu karayolunda 2020 yılı şubat ayında meydana gelen 2 ayrı çığ faciasında 42 kişi hayatını kaybetmiş, 84 vatandaşımızda yaralı kurtarılmıştı. Söz konusu güzergâhı kullananların korkulu rüyası haline gelen Van-Bahçesaray arasında bir daha aynı faciaların yaşanmaması amacıyla ne gibi önlemler alındı? Mevcut kar tünelinin uzatılması veya alternatif yol gibi bir çalışmanı var mıdır?

12 - Yaklaşık 1 milyon 200 bin nüfusu ile Türkiye’nin en kalabalık şehirlerinden biri olan Van’da şehir içi ulaşım nedeniyle iş ve hayat düzeni aksamaktadır. Şehir içi trafiğini rahatlatacak ve transit geçişle akışı hızlandıracak Yüzüncü Yıl Üniversitesi. Sanayi Sitesi ve Karayolları kavşaklarında daha önce beyan edildiği üzere alt geçişler yapılacak mı?       

VAN HAVADİS GAZETESİ - HARUN BİLE

06 Eki 2023 - 15:53 Van/ Van- Güncel

Muhabir  Van Havadis


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Van Havadis Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Van Havadis hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Van Havadis editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Van Havadis değil haberi geçen ajanstır.