Bak Hele Bak Yusuf Konak gerekçeli kararı açıkladı

Bir süredir Van Kamuoyunu meşgul eden Bak Hele Bak Yusuf Konak’ın hizmet verdiği yerden çıkması yada çıkmaması gibi söylemler, en çok konuşulan gündem maddesi olmuştu. Bak Hele Bak Yusuf Konak Kahvaltı salonu işletme yetkilisi Farız Gül, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, ne kimseden korktukları için nede birilerinin istediği için iş yerinden çıkmadıklarını, sadece tek çekindikleri konu birilerinin başı belaya girmesin diye mevcut iş yerinden çıktıklarını ifade etti.

Ayhan Yazlık
Ayhan Yazlık Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Bak Hele Bak Yusuf Konak Kahvaltı salonu işletme yetkilisi Farız Gül konu ile ilgili yaptığı açıklamada, bir şehre huzursuzluk vermek kadar adice bir şey olmadığını belirterek, herkes kendine yakışanı yapar diyerek çok önemli açıklamalarda bulundu.

Bak Hele Bak Yusuf Konak gerekçeli kararı açıkladı

İşletme yetkilisi Farız Gül; “Bildiğiniz üzere bir kaç zamandır bak hele bak Yusuf konak markasının mevcut yerinden taşınması gündemde.  Taşınma ve buradan gitme meselesine gelmeden önce, bizim buraya gelmemize burada kiracı sıfatı ile yer almamıza ve faaliyetimizi sürdürmemize vesile olan süreç hakkında kısaca sizi bilgilendirmek istiyorum. Malumunuz 2011 yılında yaşanan deprem nedeni ile markamız Ankara’ya taşınmış ve yaklaşık 5 yıl burada faaliyet yürütmüştü, bu süre zarfında dönemin yani 2014 yılının ticaret ve sanayi odası ve hali hazırda ki başkanı sayın Necdet TAKVA ve o gün ki yönetimi,  dönemin Van Valisi ve belediye başkanı kurucumuz sayın Yusuf Konak’tan tekrar Van’a ve memleketine dönmesini, Öncüsü ve tanıtım yüzü olduğu bu Van kahvaltı kültürünün tekrar doğduğu yer olan Van’da sürdürülmesi gerektiği yönünde sürekli çağrılar yapmış hatta yer tahsis edileceği gerekirse hibe yolu ile destek verileceği beyan etmişlerdir, bunların tamamını teyit edebilirsiniz.          

Fakat Yusuf bey bir şart ile geri geleceğini bu şartının da bir kahvaltı festivali ve Guinness rekorlar kitabına başvuru ve gerçekleştirme sözünün verilmesi ayrıca hibe yolu ile değil kiralama şartı ile bir yer tahsisi söz konusu olursa geleceğini beyan etmiş ve akabinde bu sözler üzerine bu çağrılara sessiz kalmayarak 2013 yılı aralık ayın da şu an hali hazırda ki  yerleşkemizde ticaret sanayi odası altında yer alan bu mekanda kiracı sıfatı ile faaliyetine başlamıştır. Daha sonra 2018 yılında ki Ticaret Odası Seçimin de malumunuz Sn: Yusuf Konak’ta o seçimde tekrardan Sayın Necdet Takvanın Turizm grubunda yer almıştı.

İşte her ne oldu ise bizim Necdet takvanın gurubunda o seçime girmemizle oldu. O günlerde de tıpkı bu günlerde olduğu gibi kaybedenler gurubu yine bizim üzerimizden Odayı, yönetimi, meclisi maniple ederek gereksiz ve yersiz açıklamalarda bulunmuş, seçim süreçlerini ve propagandalarını bu şekilde yürütmüşlerdir. O tarihten bu güne kadar gelen yönetimleri bizim üzerimizden vurmaya çalışmış yıpratmaya çalışmışlardır.

Malumunuz yine bir önceki seçimde başkan adaylarının biri; Kazanırsam Yusuf konağın ön tarafındaki çardağını bir gecede yıkıp kaldıracağım diye demeçler vermişti (Ses kayıtları mevcut) Sanki burası bir şahsın bir zümrenin malı bizde ona mecburmuşuz gibi bir algı yaratılıyor. Yada burası muz cumhuriyeti kanun yasa  nizam sözleşme anlaşma yok, sadece kendi kanunları geçerli. Ve onlar  ne derse öyle olacağını zannediyorlar. ama  Öyle bir dünya yok kıymetli arkadaşlar, herkes haddini de sınırını da bilecek.     

Muhalif durumdaki bir kaç kişi maalesef bu güne kadar da bu yıpratma politikalarına devam etmiş, her seçim zamanı bizi malzeme yaparak gerekli gereksiz  söylemlerde bulunmuş, sanki rakibi Yusuf Konak’mış gibi bir algı yaratarak gereksiz polemikler ve söylemler ortaya atmışlardır. Oysa ki bizim kendileri ile uzaktan yakından bir ilgimiz alakamız bağımız yok ve olamazda.  Nihayetinde her ilde bu tür oda seçimleri yapılır ve bu seçimlerin de bir kazananı olur, o seçimlerden sonrada dünyanın sonu gelmez. Kaybeden kazananı tebrik eder ve her kes kaldığı yerden işine gücüne devam eder, ama maalesef bizim burada öyle olmuyor ve olmadı da. Bu seçimde de onlara kaybettiren veya yanında yer almayan her kese düşman gözü ile bakmayı kendilerine görev atletmişler” diyen İşletme yetkilisi Farız Gül; “ Şimdi gelelim şu son yaşanan gelişmelere. Sizlerin de bildiği üzere, bu son seçimde Yusuf Konak mevcut adaylardan hiç kimsenin yanında yer almamış ve hiç bir adaya da destek vermeyeceğini beyan etmiştir. Hatta seçim ofislerin dahi ziyaret etmemiş artık bu işi de tadında bırakarak, gençlere yol açmamız gereğini dile getirerek tarafsızlığını ilan etmiştir.

Akabinde bir seçim süreci yaşandı, ilimize oda ve esnafına pekte yakışmayan bir seçim oldu fakat iyisi ile kötüsü ile bu iş bitti, Seçimde suçu olan hukuka ve adalete, görevi olanlar da tüccar ve tacirine ifadesini vermiştir. Seçimden sonra yapılan ilk bir kaç Van TSO meclis toplantısında, muhalif guruptan bir kaç kişi yine ilk ve suni gündemleri Yusuf Konak olmuştur, kirası niye artırılmıyor niye pandemi de iki ay kira alınmamış, başka kiracımı yok ve benzeri suni gündemler ile konu sıcak tutulmuştur.

Sanki Bu ilin uçak sorunu, bu ilin imar sorunu, bu ilin çevre yolu sorunu, bu ilin tacir ve esnaflarının kaynak sorunu yok. sadece bu ilin ticaret ve sanayi odasının kiracısı Sayın Yusuf Konak sorunu varmış gibi diğer olumsuzlukların üstü örtülmeye çalışılmıştır. Hepinizce de malum biz ve bizim sektör pandemi de 5 ay kapalı kaldık ve bu kira almama meselesi bize özel uygulanan bir durum değil, hükümetin uyguladığı bir durumdur ve bu süreçte kiralayan ve kiracı durumunda olan herkeste bu duruma rıza göstermiştir.

Meclisteki Bu konuşmalar üzerine yönetim kurulu başkanı ve üyeleri gereken cevapları vermişler kendilerine teşekkür ediyoruz, Biz daha öncede bu ve buna benzer abuk sabuk konuşmalara hep susarak cevap bile vermeye gerek duymadık, Fakat bu süreç artık mide bulandırıcı bir hal almaya başladı bunun üzerine bizde artık bu polemiklere ve bu kaybedenler topluluğuna alan açmamak adına kendimize yakışanı yaparak bizim üzerimizden ilimizin güzide odası yönetimi ve meclisi zan altında kalmasın ve yıpranmasın diyerek hali hazırda devam eden ve halen önümüzdeki altı yılı kapsayan kontratımızı tek taraflı fes ederek mevcut yerleşkemizi boşaltma kararı almış bulunmaktayız.  Biz bu kararı alırken kimseden korkup çekindiğimizden değil sadece ve sadece bizim üzerimizden kimse kahramanlık yapmaya ve kendilerine alan açmaya çalışmasın diye böyle bir karar almış bulunmaktayız. Şu hususunda altını çizmek isterim ki insanların ekmeği ile işi ile tezgahı ile uğraşmak göz dikmek dünyanın en alçakça işidir. Biz burada kimsenin minneti ve himayesi ile faaliyet yürütmüyoruz kiramızı ödeyip burada faaliyetimizi sürdürüyoruz. Alınan kira bedelleri ödenen kira stopajları ve bu mekanın bu hale getirilmesi için o günlerde harcanan para miktarları ticaret ve sanayi odası kayıtlarında mevcut teyit edebilirsiniz.  

Sizde taktir edersiniz ki Yusuf Konak Van kahvaltısında bir markadır, hepinizce de malumdur yıllarca ülkenin dört bir yanında ki tüm tanıtım ve fuar organizasyonlarında ayrıca yurt dışında ki fuarlarda kendi cebinden harcama yaparak çoluk çocuğunun rızkını götürüp dağıtmış ve memleketinin bir kültürü olan bu kahvaltıyı tanıtmış ön plana çıkarmıştır. Malumunuz bu fuarlara ilimizden de pek çok kez firmalar katılmış ve oralara gidip ürün satarak para kazanmışlardır. Fakat Yusuf Konak, bu hususun altını çizerek söylüyorum hiç bir zaman Yusuf konak kahvaltısı veya Yusuf konak şahsı yada Yusuf konak markası dememiştir çoğu Fuarlarda sizlerde şahit olmuşsunuzdur ,her zaman Van kahvaltısı demiştir, her zaman Van ve Van sevdasını ön plana çıkarmıştır ve sürekli bu kültürün bu şehrin bir değeri olduğunu ve korunması gerektiğini savunmuştur. Ve Yusuf Konağın bu çabaları sonucu geldiğimiz noktada Van kahvaltısı artık ciddi bir pazar haline gelmiş bir çok ilde Van Kahvaltı salonlar açılmıştır. Bu bile tek başına saygı duyulması gereken bir durumdur.

     Elbette bunda belli kurum ve kuruluşların ayrıca siz değerli basın camiasının ve geçmişte bu işin temel taşlarını oluşturan değerlerimizin katkısı göz ardı edilemez, fakat bir işin öncüsü olmak bir işin fitilini ateşlemek ve bundan bir marka yaratmak bu işe ömrünü adamak kolay değildir, Hele ki bunu kendi maddi imkanları ile yapmak hiç kolay değildir.  Bizler bu güruhun ticari hayatlarını nasıl sürdürdüklerini çok iyi biliyoruz, kendi işleri ile ilgili yaşadıkları büyük olumsuzlukları nasıl  örtbas ettiklerini ve nasıl gündem dışı bıraktıklarını da çok iyi biliyoruz.

Şimdi sizlere soruyorum her fırsata bizi al aşağı etmeye çalışan bu güruh bu memlekete, kültürüne tanıtımına ne gibi faydaları olmuştur. Kendi ceplerini doldurmaktan başka. 2024 yıl itibari ile hizmet süresinde esnaflık süresinde meslek hayatında 50 yılı yani  yarım asrı  geride bırakacak sayın Yusuf konak. Yusuf Konak'ın bu memlekete bu kültüre ve bu şehrin tanıtımına kattığı katma değerin bunlar zekatı olamaz buda böyle biline. Her birinize katılımlarınızdan dolayı teşekkür ederim” dedi.   

 

30 Eyl 2023 - 12:16 Van/ Van- Güncel

Mahreç  Ayhan Yazlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Van Havadis Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Van Havadis hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Van Havadis editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Van Havadis değil haberi geçen ajanstır.

02

Petrolcu - Zahir bu Adama rahatlık vermedi Allah için Allah sorsun ondan ne diyelim et balık kurumunun yerine kondu sesi kesildi kaybedenler kulüp başkanı

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Ekim 12:33
01

O Bir Vanli - İnsanların ekmeğiyle oynamak dünyanın en alçak en şerefsiz işlerinden biridir insanlara değer katmak yerine memlekete değer verenlerle ekmekle oynamak namus yokluğudur yazık bu insanların isimlerinide ifşa etmek gerekli kimin ne mal olduğunu herkes bilsin

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Eylül 22:56