Van Çimento Fabrikası hakkında önerge verildi

Van Milletvekili Gülcan Kaçmaz Sayyiğit, Van Çimento Fabrikasının insan sağlığı açısından tehlike arz ettiğine dair, Türkiye Büyük Millet Meclisine gensoru önergesi verdi

Büyütmek için resme tıklayın

Van Çimento Fabrikası hakkında verilen önergede,

" TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA"

Aşağıda belirtilen sorularımın Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet ÖZHASEKİ tarafından Anayasa’nın 98’inci ve TBMM İçtüzüğünün 96’ıncı ve 99’uncu maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim" başlığıyla yazılan dilekçede Van Milletvekili .Gülcan KAÇMAZ SAYYİĞİT'in imzasıyla yazılan haberde;  

" Dünya ölçeğinde iklim krizi gündemden düşmezken Van Gölü’nde ciddi bir çevre krizi söz konusudur. Van Gölü havzasında su kaynakları HES’lerden olumsuz etkilenirken doğrudan suya karışan kanalizasyon ve evsel atıklar ile göl kenarında kurulan kamu kurumları ve bazı fabrikalar ciddi bir kirliliğe neden olmaktadır. Çünkü bizzat devlet tarafından mevcut Kıyı Kanunu ve Çevre Kanunu hükümleri yok sayılarak gölün etrafında kamu binaları kurulmuş, Hafriyat Yönetmeliği’nin gereği ve kontrolü yapılmamış, çimento fabrikaları ile kum ocaklarının yasal mevzuata göre çalışması sağlanmamıştır. Bu nedenle Van Gölü, bizzat insan eliyle bir yok oluşun eşiğindedir. Bu süreci hızlandıran unsurlardan bir tanesi de Edremit’te kurulan Van Çimento Fabrikası’dır.

Söz konusu fabrika, göle en az 150 metre uzaklıkta olması gerekirken Kıyı Kanunu’na aykırı bir şekilde kurulurken 53 yıldır kirliliğe neden olmaya devam etmektedir. Çünkü fabrikanın yaydığı toz, duman ve kirli atıklar suyu, toprağı ve havayı kirletmektedir. Bugün şehirleşme ile birlikte etrafında sivil yerleşmenin olduğu fabrika insan sağlığını da olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Özellikle fabrikanın günümüz koşullarına göre çalışmadığı, filtrelerin yetersiz olduğu, kirli atığın göle karıştığı yönünde ciddi iddialar bulunmaktadır. Bu nedenle Van’da sivil toplum örgütleri ile yurttaşlar da fabrikadan çevreye pis kokuların yayıldığını, etraftaki yerleşim yerleri ve bitki dokusunun söz konusu kirlilikten ciddi oranda etkilendiği belirtilmektedir.

Van Çimento Fabrikası’nın insan sağlığı ve ekolojik sistem üzerindeki etkisi, Van Gölü’nde yarattığı kirliliğe karşı bir adım atılması kamuoyunca beklenmektedir. Siyasi iktidarın buna ilişkin adım atmak yerine herhangi bir ciddi bütçeye sahip olmayan eylem planlarını devreye sokması Van Gölü’nü kurtarmaya yetmemektedir. Dolayısıyla öncelikle iktidarın çevre ve kıyı kanununa uyarak gölün etrafındaki kamu kurumlarının varlığına son vermesi, ekolojik yıkıma neden olan unsurları belirleyip tedbir alması gerekmektedir.

 Bu bağlamda;

1-      Van’da Edremit ilçesinde bulunan Van Çimento Fabrikasının insan sağlığı ve ekolojik tahribat konusunda neden olduğu sorunlardan haberdar mısınız? Konuyla ilgili bugüne kadar herhangi bir inceleme ve denetim yapılmış mıdır?

2-      Van Çimento Fabrikası’nın çevresel etki değerlendirmesi yapılmış mıdır? Eğer yapılmışsa, hangi sonuçlar ortaya çıkmıştır?

3-      Kıyı Kanunu’na aykırı bir şekilde Van Gölü’nün kıyısına inşa edilen Van Çimento Fabrikası’yla ilgili neden herhangi bir adım atılmamaktadır? Bununla ilgili herhangi bir çalışma var mıdır?

4-      Van Çimento Fabrikası’nın hava filtreleri denetlenmekte midir? Atık filtreleri ilgili yönetmeliğe uygun mudur? En son ne zaman denetlenmiştir? Denetimde ortaya çıkan sonuçlar nelerdir?

5-      Van Çimento Fabrikası’ndan kaynaklanan kirli su ve atığın Van Gölü’ne karıştığı doğru mudur? Bununla ilgili alınan tedbirler nelerdir?

6-      Van Çimento Fabrikası tarafından Van Gölü’nden su çekilmekte midir? Günlük çekilen su miktarı ne kadardır? Van Gölü’ne günlük deşarj edilen sıcak ve kirli su miktarı ne kadardır?

7-      Van’ın Edremit ilçesinde hava ölçüm istasyonu bulunmakta mıdır? Varsa, çalıştırılmakta mıdır? Son beş yıldaki hava ölçüm sonuçlarının yıllara göre dağılımı nedir?

8-      Van Çimento Fabrikası’nın etrafında yaşayan yurttaşların sağlığı üzerindeki etkisine ilişkin herhangi bir çalışma yapılmış mıdır? Yurttaşların şikâyet ve sorunlarına dair adım atılacak mıdır?

9-      Van Çimento Fabrikası’nın su, toprak, hava ve her türlü canlı üzerindeki etkisinin tespit edilerek gerekli tedbirlerin alınması gündeminizde var mıdır? Fabrikanın yakın gelecekteki akıbetine ilişkin bir planlama bulunmakta mıdır?

10-  Van Gölü etrafında kanuna aykırı olarak inşa edilen kamu kurumları ile fabrikalara karşı Kıyı Kanunu’nun gereği yapılacak mıdır? Van Gölü’nün korunması için nasıl bir tedbir alınmıştır?" denildi 

21 Ağu 2023 - 14:49 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Van Havadis Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Van Havadis hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Van Havadis editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Van Havadis değil haberi geçen ajanstır.

06

Fatih - 2011 yılı depremi sonrası yapılan TOKİ konutlarının atık su arıtma tesisi fabrikanın üst tarafında bulunan eski çöp sahasında kurulmuştu. Atık su ve kötü kokunun nedeni budur. Araştırmadan kontrol etmeden kulaktan dolma bilgilerle 50 yıllık bir kuruluşu töhmet altında bırakmak doğru bir hareket değildir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Ağustos 18:37
05

Ses - Bu önergeyi veren milletvekilini tebrik ediyorum aynı şekilde bende söyledikleri herşeye katılıyorum inşallah bir sonuç alınır sayın Emine Erdoğan a gönderilsin

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 23 Ağustos 15:47
03

65 - Van'da bulunan tek endüstriyel yapı ve yatırım olan, Van insanına ekmek kapısı olan kuruluşun bu şekilde kötülenmesi yerine bu şehre nasıl daha fazla yatırım çekilir Van insanı için nasıl daha fazla ekmek kapısı açılabilir ve büyük şehirlere göçler önlenebilir diye düşünmek gerekir

Yanıtla . 5Beğen . 6Beğenme 23 Ağustos 08:31
09

Behra Wane - @65 03 nolu yoruma cevabı: İnsan sağlığına, doğaya ve çevreye verilen zarar göz ardı edip sadece kendi çıkarını düşünen zihniyetize yazıklar olsun. Dilekçeyi okusan zaten neye itiraz ettiğini anlarsın. Denetimler yapılsını nasıl kapatmaya yorumladın anlamak zor...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Ağustos 11:22
07

Hakan - @65 03 nolu yoruma cevabı: Fabrikayı kötülemek değildir her halde amaç insan sağlığını, çevre kirliliğini, ve hava kirliliğini gündeme getirmektir.

Fabrikanın yeri artık yerleşim alanı içinde kaldığı için taşınması uygunsa gündeme getirilebilir

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Ağustos 01:46
04

Vanlı - @65 03 nolu yoruma cevabı: Van'da bir çok yerde arazi var gitsin başka yerde yapacağını yapsın ne işi var şehir merkezinde istihdam diyerek insanları kandırıyorlar bütün parasını Erzurum'a yatırıyor

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Ağustos 13:50
02

Kemal - Yazdığınız her şey doğrudur fazlası var eksiği yok.cimento fakrikasi Van gölünu mahvetti insan ve rabıta büyük zararlar veriyor kaldırılması ve yerleşim dışına çıkarılması elzemdir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Ağustos 17:24
01

Ji̇tem - Vekil dediğiniz kişi Vanlı değil Van'ın sorununu bilmez... Ayrıca pkk zihniyeti şahısların ülkeye faydasi yok.. bunların yeri cezaevi.. yada jitemin aslanları

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Ağustos 15:03