Emekli olmak isteyen ev hanımlarının ödemesi gereken tutar belli oldu: İşte detaylar...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın müjdesini verdiği ev kadınlarına emekliliği kolaylaştıracak olan yasal düzenlemeler mesainin başlamasıyla Meclis'e geliyor. Ev kadınlarının sigorta primlerinin üçte biri devlet tarafından karşılanacak.

Van Havadis
Van Havadis Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Yeni asgari ücretle beraber 4 bin 292 lira olan isteğe bağlı sigorta tutarının üçte biri olan 1430 lirasını devlet karşılayacak. Emekli olmak isteyen ev kadınları sigorta primi için 4 bin 292 lira yerine 2 bin 862 lira yatıracak. Böylece verilecek yıllık destek 17 bin 160 lira olacak.

PRİMİN ÜÇTE BİRİNİ DEVLET KARŞILAYACAK

Milyonların hayatına dokunacak sosyal güvenlik ve sigorta sistemine yönelik tarihi adımlar bir bir devreye alınıyor.

Aile ve Sosyal Politikalar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve ilgili kurumlar sosyal politikaları güçlendirecek ev kadınlarına prim desteği, her ailede bir sigortalı, vatandaşlık maaşına ilişkin çalışmaları hızlandırdı.

Emeklilik yaşı kadınlarda anne olma ve çocuk sayısına göre aşağı çekilecek. Ev kadınlarının emekliliğini desteklemek amacıyla isteğe bağlı ödeyecekleri primlerin üçte birini devlet karşılayacak.

En az brüt asgari ücretin (13 bin 414 lira) yüzde 32'sini, en yüksek de bunun 7.5 katı kadar yatırarak isteğe bağlı sigorta yaptırılabiliyor.Aylık en düşük isteğe bağlı sigorta primi 1 Temmuz itibariyle 4 bin 292 lira, en yüksek de 32 bin 192 lira uygulanacak.
En düşük tutardan isteğe bağlı sigorta yaptıran ev kadınlarının primlerinin 1430 lirasını devlet karşılayacak.

18 YAŞINI DOLDURMAK ZORUNLU

Ev kadınları doğum borçlanması, vergisiz esnaflık ve isteğe bağlı sigorta ile emekli olabiliyor. İsteğe bağlı sigorta yaptırmak için 18 yaşını doldurmak, sigorta zorunluluğu olan işlerde çalışmamak yeterli olacak.Ev kadınları isteğe bağlı sigorta yaptırarak emeklilik hakkı kazanabildiği gibi kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlık hizmetinden ücretsiz yararlanabilecek.

GELİRİ 4471 LİRANIN ALTINDA OLANLAR

Evinde hasta, çocuk, hasta varsa, çalıştığı halde giderlerini karşılayamayanın gelirini devlet karşılayacak. Aile destekleri sigortası asgari ücretin altında geliri olan ve hiçbir geliri olmayan bütün aileleri kapsayacak.

Geliri brüt asgari ücretin üçte birinin altında olanlar (4 bin 471 lira) olanlar için aile bazlı vatandaşlık maaşı uygulaması başlatılacak.

VATANDAŞLIK MAAŞI AİLE BAZLI OLACAK

Vatandaşlık maaşı, İsviçre, Finlandiya, İskoçya, Amerika gibi kişi başına düşen gelirin fazla olduğu ülkelerde kendi ülke vatandaşlarına yapılan ücret ödemesi olup geri ödemesi bulunmuyor. Faiz işlemeyen bu ödemelerde vatandaşların yaşam koşullarının çok daya iyi noktaya getirilmesi hedefleniyor. Türkiye'de vatandaşlık maaşı kişiye değil, haneye aile bazlı ödenecek.Gelir tamamlayıcı Aile Destek Sistemi adı altında hayata geçirilecek aile bazlı vatandaşlık maaşı uygulamasıyla gelir seviyesi asgari hayat standardının altında tek bir aile, hane kalmayacak.Vatandaşlık maaşı tutarı yaş, aile nüfusu gibi birçok kriter dikkate alınarak belirlenecek.

SOSYAL AMAÇLI BANKA KURULUYOR

Aile Koruma Kalkanı Programı kapsamında her ailede en az bir kişiye iş imkânı sağlanacak.Bu amaçla özel sektör işletmelerinin sigorta primlerinin tamamını belirli bir süre devlet karşılayacak. Bu programın finansmanı uluslararası standartlarda dijital Aile ve Gençlik Bankası kanalıyla sağlanacak.Mevcut sistemde destekler Hazine tarafından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na aktarılıyor. Bu sistemde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı tarafından elde edilecek petrol ve doğalgaz gelirleri için bir destek fonu oluşturulacak ve yönetimi Aile ve Gençlik Bankası'na bırakılacak.
Bu sosyal amaçlı bankanın ana gelir kaynaklarından biri de Karadeniz'de keşfedilen doğalgaz gelirlerinin belirli bir yüzdesi olacak.Tamamı devlete ait olan TPAO buralardan elde edeceği gelirden el ihtiyacı olanı kadarı tutarak gerisini fona aktaracak.


01 Tem 2023 - 18:09 - Ekonomi

Mahreç  Van Havadis


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Van Havadis Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Van Havadis hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Van Havadis editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Van Havadis değil haberi geçen ajanstır.