Van’da ihaleler şeffaf yapılmıyor iddiası!

Son zamanlarda Van'da özellikle kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapılan birçok ihalelerin kanuna uygun yapılmadığı iddia edildi.

Van Havadis
ÖZEL HABER Van Havadis Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Devleti zarara uğratmak adına Van’da gözleri kararmış, kalpleri askıya alınmış bazı idarecilerin, acımazca devletti zarara uğrattıkları iddia ediliyor.

Kamu denetçilerinin, kurumların son bir yılda yaptıkları tüm ihaleleri titizlikle incelemesi halinde, son bir yolda devlettin ne kadar zarara uğratıldığı çok açık bir şekilde ortaya çıkacağı belirtildi.

İhaleye fesat karıştırmak unsurunun meydana gelmesi ve ihaleye fesat karıştırmak marifetiyle kurumu zarara uğratmanın büyük bir suçtur.

Bilirkişi ve hukukçular tarafından ihaleye fesat karıştırmanın sonucunda nelerin olabileceği hakkında açıklanan bilgilerde;

Suç, doğrudan zarar suçu değil, soyut tehlike suçu niteliğinde bulunduğundan, bu suçun oluşumu için zarar doğması ihtimalinin bulunması yeterlidir.

Kamu ihaleleri konusunda 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ve 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu temel mevzuat olarak kabul edilir. Bu iki kanun çerçevesinde yapılan tüm ihaleler ve bazı kurumların özel kanunlarına göre yaptığı ihaleler de ihaleye fesat karıştırma suçunun konusu olur.

İhale sürecinin tamamlanıp sözleşmenin imzalanmasından sonra gerçekleşen bazı hukuka aykırılıklar TCK md. 236’da “edimin ifasına fesat karıştırma suçu” olarak düzenlenmiştir.

İhale süreci, ihale yetkilisi kamu görevlisinin onayı ile başlayıp uygun teklifi veren istekli ile idare arasında sözleşme imzalanana kadar geçen süreci ifade etmektedir. Bu süreçte, TCK md.235’e aykırı fiiller ihaleye fesat karıştırma suçunun konusu olabilir. İhaleye fesat karıştırma suçu, seçimlik ve bağlı hareketli bir suçtur.

Hileli davranışlarla ihaleye fesat karıştırma, ancak kamu görevlileri (örneğin, ihale komisyonu üyesi) tarafından işlenebilecek özgü suçlardandır. İhale sürecinde görev alan kamu görevlisi tarafından işlenebilen ihaleye fesat karıştırma suçuna iştirak eden diğer kişilerin azmettiren veya yardım eden olarak sorumlu tutulabilir.

İhaleye katılmak isteyen veya katılan kişilerin ihale şartlarını ve özellikle fiyatı etkilemek için aralarında açık veya gizli anlaşma yapmaları ihaleye fesat karıştırma suçunu oluşturur (TCK md.235/d).

İhaleye katılmak üzere şartname alan kimselerin kendi aralarında anlaşarak bazılarının ihaleye katılmaması veya ihalenin bir kişide kalmasını sağlayacak şekilde teklif verilmesi konusunda anlaşmaları halinde suç gerçekleşir.

Kamu kurumu veya kuruluşları adına yapılan mal veya hizmet alım veya satımlarına ya da kiralamalara ilişkin ihaleler ile yapım ihalelerine fesat karıştıran kişi, üç yıldan yedi yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. (TCK md.235/1)

İhaleye fesat karıştırma suçu takibi şikayete bağlı suçlar kategorisinde olan suçlardan değildir. Bu nedenle, suçun takibi için herhangi bir şikayet süresi yoktur. Suç, dava zamanaşımı süresine riayet edilmek şartıyla, her zaman soruşturma ve kovuşturma konusu yapılabilir.

BELEDİYE BAŞKANI İHALEYE FESAT KARIŞTIRMAKTAN GÖREVDEN ALINDI

Öte yandan geçmiş dönemlerde Van'daki bazı idareciler gibi ihaleye fesat karıştıran Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı'nın "İhaleye fesat karıştırma" suçu ile yargılandığı dosyanın Yargıtay tarafından onaylanması sonucu, Belediye başkanlığı görevinden uzaklaştırılmıştı.

28 Nis 2023 - 09:36 Van- Güncel

Muhabir  Van Havadis


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Van Havadis Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Van Havadis hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Van Havadis editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Van Havadis değil haberi geçen ajanstır.

01

Van - Van’daki 6 . Hudut alayı ihaleleri hepsi usulsüzce yapılıyor veriliyor malesef ses çıkaran yok memlekette yazık günah

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Nisan 22:06