İhtiyati Tedbir Kararı

İhtiyati tedbir kararı; yargılama esnasında, yargılamaya konu teşkil eden hakkın zarara veya kayba uğramasını engellemek gayesiyle tedbir talebinde bulunulması ve hâkim tarafından yapılacak değerlendirme ile bu talebin onaylanması üzerine verilen karardır.

İhtiyati tedbir kararının içeriği, korunması talep edilen hakkın niteliğine göre değişecektir. Tedbire konu hakkın yok edilmesi yahut kaçırılması yönünde kuvvetli bir ihtimal bulunuyorsa hakkın koruma altına alınması ya da yediemine bırakılması yönünde tedbir kararı alınır. Hakkın kullanımına dair yapma ya da yapmama yönünde bir karar de alınabilir.

Mahkemece verilen tedbir kararı; kararın hangi gerekçelerden dolayı ve hangi somut deliller üzerine temellendirilerek verildiği bilgisi bulunur. Tedbir kararında tedbirin ne üzerine konulduğu bilgisi ile birlikte nasıl bir tedbir olduğu hususu açık ve net biçimde yer alır. Öte yandan, tedbir talebinde bulunan kişi tarafından verilecek teminat miktarı da ifade edilir. Mahkemece tedbir talebi reddedilen kişi kanun yollarına başvurabilir.

İhtiyati Tedbirde Teminat Gösterilmesi

İhtiyati tedbir talebini ileri süren kişi, bu hususta haklı olduğunu yaklaşık ispat etmelidir. Yaklaşık ispatın, haklılık hususunda tam bir netice ihtiva etmemesi nedeniyle tedbir talebinde bulunan kişinin haksız olma ihtimali mevcuttur. Bu ihtimal nedeniyle tedbir talebinde bulunan kişinin teminat gösterme mecburiyeti bulunur.

İhtiyati tedbirde, tedbir talebini ileri süren kişinin haksız olması halinde, tedbirden ötürü zarara uğranılması olasılığına karşın teminat gösterilmesi şarttır. Tedbir talebinde bulunan kişi, talebin haklılığını resmi bir belge belgeye dayandırarak ispat etmesi halinde teminat vermemesi yönünde karar verilebilir. Tedbir talebinde bulunan kişiden alınan teminat, esas dava ile ilgili hükmün kesinleşmesi ya da tedbir kararının kalkmasından sonraki 1 aylık süreçte iade edilir.

İhtiyati Tedbir Kararına İtiraz

Acil haller istisna olmak üzere tedbir talebi karşı tarafın da dinlenmesi ile incelenir ve ardından hâkim tarafından karara bağlanır. Karşı taraf dinlenmeden verilen ihtiyati tedbir kararlarının itiraza konu edilmesi mümkündür.

Tedbirin uygulanması esnasında karşı tarafın hazır olması halinde, tedbir koşullarına, mahkemenin yetkisine ve teminata dair itirazda bulunma hakkını haizdir. Tedbirin uygulanması halinde karşı tarafın hazır olmaması halinde itirazda bulunmak için, tedbirin uygulanması esnasında görevli memur tarafından tutulan tutanağın kendisine tebliğ olunmasını takiben 1 hafta süresi vardır.

Tedbir kararına itiraz hakkı sadece taraflar için değil aynı zamanda tedbir kararının uygulanması nedeniyle menfaati açıkça ihlal edilen kişiler için de tanınmıştır. Tedbir kararına itiraz edecek kişinin itiraz dilekçesi hazırlaması ve mahkemeye ibraz etmesi gerekir. İtiraz sebebiyle düzenlenen dilekçede itiraza dair nedenler, bu hususları destekleyen deliller eklenmelidir. İtiraz dilekçesi ile beklenen kararın elde edilmesi için Ceza avukatından hukuki destek alınması oldukça yararlı olacaktır. İtiraz dilekçesi üzerine mahkeme, tarafları davet eder ve açıklamalarını dinler. Tarafların gelmemesi durumunda incelemeyi dosya üzerinden tamamlayan hâkim değerlendirmesinin ardından kararını açıklar.

31 Eki 2022 - 19:05 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Van Havadis Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Van Havadis hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Van Havadis editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Van Havadis değil haberi geçen ajanstır.