Necdet Takva: Seçim sonucuna müdahale edildi!

Mavi Liste Adayı Necdet Takva ve ekibi seçim sonrası basının karşısına geçti. Seçimde sahte belge kullanıldığı, pusulalara müdahale edildiği ve Mavi Listeye benzer bir mavi pusulanın basıldığını açıklayan Necdet Takva, itirazlarda bulunduklarını ve bunu yapanları kınadıklarını söyledi.

Haber albümü için resme tıklayın

Van Ticaret ve Sanayi Odası ( Van TSO) seçimi 22 Ekim 2022 Cumartesi günü yapıldı. Kesin olmayan sonuçlara göre Beyaz Liste 10 grubu kazanırken Mavi Liste ise 9 grupta başarılı oldu. Seçim Kurulunun açıklayacağı kesin sonuçlarla birlikte seçiminin birinci bölümü tamamlanacak ve ikinci bölüme geçilecek.

İkinci bölümde ise itiraz süreçleri ve en sonunda da Yönetim Kurulu, Delege ve Meclis Divanı seçimleri gerçekleşecek. Seçim süreciyle ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Mavi Liste Adayı Necdet Takva ve ekibi flaş açıklamalarda bulundu. Seçimde sahte belge, pusulalara müdahale ve Mavi Listeye benzer başka bir sahte listenin kullanıldığını açıklayan Necdet Takva, bu noktada itirazlarının olduğunu açıkladı. Mavi Liste Adayı Takva ayrıca henüz bir yönetim kurulu ve başkanın seçilmediğini sadece seçimin birinci bölümünün tamamladığını ifade etti.

“YOĞUN BİR BASKI YARATTILAR”

Van Ticaret ve Sanayi Odası’nın, bizim açımızdan 3 ay ama diğer renkleri temsil eden gruplar açısında neredeyse 1,5 yıla varan bir seçim çalışmasının birinci aşamasını dün itibariyle tamamladık” diyerek konuşmasına başlayan Necdet Takva, “19 Meslek grubunda 5 rengin yarıştığı bir seçim oldu. Geçici sonuçlara göre Mavi Liste adayları 19 meslek grubunun 9 tanesinde başarılı bir şekilde birinci çıktı.

Beyaz Liste ise 10 meslek grubunda birinci sırada ipi göğüsledi. Diğer sarı, kırmızı ve yeşil listede yarışan arkadaşlar herhangi bir grup alamadılar. Tabii bu oda seçimleri birkaç aşamalı seçimlerdir. Yargı gözetiminde gerçekleşen birinci aşaması için de oldukça sorunlu ve problemli anlar da yaşadık. Bazı gergin ortamlar yaratıldı. Özellikle Beyaz Liste adaylarının ve başkan adayını gruplar üzerinde yoğun bir baskı oluşturmak suretiyle fark yaratacak bir çalışma içerisinde olduğunu da hepimiz gördük. Ama nihayetinde hepimizi mutlu eden kazasız belasız bir seçim sürecinin ilk aşamasının tamamlanmış olmasıydı.” Dedi.

“BİZİM LİSTEYE BENZER BİR PUSULA YAPILDI”

İnsan aklına gelmeyen yöntemlerin kullanıldığını ifade eden Takva şunları söyledi: “Mavi Liste olarak bütün gruplarda üstün bir başarı elde etmek suretiyle 19 grubu almak yönünde bir çalışma gerçekleştirmiştik, fakat ne yazık ki 9 grupta bir başarı söz konusu. Özellikle birinci grubun seçimleri gerçekleşirken neredeyse 5 defa bizzat seçim sandığının bulunduğu alana gittim ve orada ki Beyaz Liste adaylarının insanın aklına ve hayaline gelmeyen yönetmeler ile seçimin normal seyri dışında davranışlar sergileyerek büyük bir kargaşanın tarafı olduklarını gözlemleme fırsatım oldu. Hiç hakkı ve hukuku olmadığı halde, bizim mavi renge benzer bir renk masanın üzerinde koymak suretiyle, üyelerin bize oy vermelerini engellemeye yönelik bir çalışmanın içerisinde oldular. Oldukça trajikomik bir durumdu bunu hemen bir tutanakla ilçe seçim heyetine bildirdik fakat seçim sistemi itibarıyla da o seçmen kâğıtlarının orada kalabileceğini söylediler, orada aslında bize oy verme eğiliminde olanların yanılgısına yol açacak davranıştı, öncelikle bunu kınadığımızı bildirdik. Kaldı ki o oy pusulasıyla iki tane bize oy vermek isteyen üyelerimizin sarflarından çıktı.”

TAKVA: SAHTE BELGELİ OYLAR KULLANILDI

Pusulalara işaret konulduğunu ve sahte evrak ile oy kullanıldığı söyleyen Takva, “İkinci olarak, bilişimde Mavi Liste oy pusulalarından 10 tanesinin yakınına işaret koymak suretiyle bize oy veren üyelerin, verdikleri oyları geçersiz sağlayacak bir gayri ahlaki durum içerisinde olduklarını gördük. Bu duruma da itiraz ettik. En önemlisi ise, yarından sonraki süreci yönetmemizin temeli olacak, en önemli yaklaşım ne yazık ki birçok grupta bizim özellikle kaybetmemize sebep olan gruplarda yetkisi bitmiş ya da yetki süresi tamamlanmış ve yetkisizlik durumuyla karşı karşıya olan ama seçmen listelerinde bulunan üyelerle ilgili kullanılan sahte belgeli oylar oldu. Biz bunları tespit ettik. Birkaç grupta özellikle bunların yoğunlaştığını tespit ettik. Askı sürecini hemen müteakip, arkadaşlarımızla birlikte aldığımız kararlar çerçevesinde bu gruplarda kullanılan sahte yetki belgeli oyların tespitine ilişkin talebimizi seçim kurulu başkanlığına en kısa sürede ulaştıracağız.” Şeklinde konuştu.

“DEHŞET VERİCİ ŞEKİLDE PANİKLEDİLER”

Seçim kurulunun baskılandığını ifade eden Takva konuşmasını şöyle sürdürdü: “Diğer renklerinde bu durum için başvurmaları gerekiyor. Çünkü biz seçim öncesi böyle bir tehlikenin, geçmiş seçim tecrübelerinden elde ettiğimiz sonuçları vardı. Sonuçları bu seçimde hiç olmasa seçim güvenliği ve hakkaniyetli bir seçim olması yönünde ki talebimizi gelen tüzel kişi yetki belgelerinin mutlaka denetlenerek kullanılmasına cevaz verilmesini istemiştik. İlçe Seçim Kurulu başkanlığı bunu kabul etmişti.

Hatta bunun için Ticaret Bakanlığı veri tabanından elde edilen yetki belgeleri üzerinde bulunan kare kodların dijital ortamda okunarak doğruluğu tespit edildikten sonra oy kullanılmasının işleminin gerçekleşmesini talep etmiştik. İlçe seçim kuruluda bunu kabul etmişti. Fakat seçim başladığı andan itibaren özellikle Beyaz Listenin başkan adayının böyle çok dehşet verecek seçikle, panikleyen yaklaşımı karşısında seçim kurulunu baskılamak suretiyle ve diğer renklerin adaylarını da ikna etmek suretiyle bunun şu aşamada gerekli olmadığına karar verildi. Fakat geldiğimiz sonuç itibarıyla bu pratik ortaya çıktı ve tüm gruplarda neredeyse 10’dan fazla sahte yetki belgesiyle oy kullananların sandık başında tutanakları tespit edildi ve tutanakla tespit altına alındı. Hem bu tutanaklar, hem dünden bu yana yaptığımız tespitler çerçevesinde yarından itibaren özellikle sahte yetki belgeleriyle seçim sonucunu etkilediğini düşündüğümüz gruplarda bunların tespit edilmesi ve yine kare kod okutulması ya da Ticaret Bakanlığı’nın MERSİS sistemi üzerinden şu anda ilçe seçim kurulunda bulunan yetki belgelerinin mutlaka denetlenmesi talebimizi kendilerine ileteceğiz.”

TAKVA: ŞU ANDA KİMSE BAŞKAN DEĞİL

Kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla basın toplantısı yaptıklarını dile getiren Takva, “Kamuoyunun da bu anlamda bir beklentisi var. Dolayısıyla ilk aşama tamamlandı. İkinci aşamada tabi bir başkanlık seçimine gitmedik. Kimsenin bu aşamada kendisini başkan ya da yönetim kurulu üyesi diye tanıtmasını doğru bulmuyoruz. Elbette grup sözcüleri ya da başkan adayları bu anlamda kendi gruplarının liderliklerini yapabilir ama kamuoyunda bir yanlış algılama olduğunu var sayıyoruz.

Süreç daha tamamlanmış değil. Geçici sonuçlar itibarıyla Beyaz Listenin 10 grup kazandığı, Mavi Listenin de 9 grup kazandığı hepimizin malumu. Süreci takip ediyoruz. Bizim tek talebimiz, bu meşru talebin seçim güvenliğinin ve kamuoyu vicdanının yarışan adayları huzuru ve vicdani rahatlaması açısından bu yetki belgelerinin, yani sahte yetki belgelerin yoğunlaştığı gruplarda ilçe seçim kurulunun birkaç saatini alacak. Bu denetlemeyi yapmasını beklediğimizi ifade etmek istiyorum.” İfadelerini kullandı.

“SEÇİM SONUÇLARI ETKİLENMEK İSTENDİ”

“Kendimizi bu seçimin kaybedeni olarak hiçbir zaman görmedik” diyerek konuşmasını sürdüren Takva şunları söyledi: “Kimse de kendini bu seçimin zaferi olduğunu görmemelidir. Bunu Van kamuoyunun iyi bilmesi gerekiyor. Van’ın tüccarı, Ticaret ve Sanayi Odası’na kayıtlı üyeler kendi iradelerini elbette ortaya koymak suretiyle temsil edecek ekibi takdir etmişlerdir ve edeceklerdir.

Geldiğimiz noktada daha süreç tamamlanmadan özellikle seçim sonuçlarını ya da meslek grubu sonuçlarını olumsuz etkileyen bu tür tutum ve davranışların ortaya çıkarılması yönünde ki talebimizi de kamuoyuna, kıymetli üye ve sanayicilerimize ifade etmek istedik. Bize gönül veren gönül vermeyen, destek veren vermeyen, hakkaniyetle gelip oyunu kullanan Ticaret ve Sanayi Odası üyelerine de saygılarımı sunuyorum. Bazı gruplarda özellikle sahte oy kullandıktan sonra kimliğinin ifşa edilmesi endişesiyle hızlı bir şekilde alanı terk edenleri de biliyoruz. Sahte yetki belgesiyle seçim sonuçlarını etkilemeye yönelimindekiler de biliyoruz.”

TAKVA: MAVİ LİSTE GALİP OLACAKTIR

Takva son olarak, “Yaklaşık bir hafta sürecek birinci aşamanın sonuçlarının netleşmesi, daha sonra sanırım önümüzde ki hafta ikinci aşama yönetim kurulu ve diğer organların oluşmasıyla ilgili yine yargı önünde seçimler gerçekleşecek. Ben kesinlikle birçok grupta Mavi Listenin ön planda bu seçimin galibi olarak önümüzde ki günlerde ilan edileceğine inanıyorum. Bu inancımı yinelemek istiyorum. Hem seçim öncesi hem seçim süresince ilgili kurulları, sandık yöneticilerini, sandık temsilcilerini çok baskılayarak, agresif tutum ve davranışlarıyla baskılamaya çalışan özellikle Beyaz Liste adaylarını, temsilcisini de bu vesile ile daha sağduyulu ve daha dirayetli olmaya davet ediyorum. Bunu yaparak ne yargı gözetiminde seçime gölge düşüre bilecekler, ne de Ticaret ve Sanayi Odası’nın sağduyulu üyelerinin iradesine ipotek koyabileceklerini sanıyorlarsa bir yanılgı içerisindedirler. Hızlı bir şekilde bu yanılgından feragat etsinler ve hakkın, hukukun teslimi, hak eden meslek grubunun kazanmasına da saygı duysunlar.” Diye konuştu.

Takva konuşmasının sonunda oy kullanma işlemi boyunca okulda, okul dışında ve diğer alanlarda görev yapan emniyet güçlerine ve sağlık çalışanlarına teşekkür etti.

24 Eki 2022 - 10:30 Van- Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Van Havadis Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Van Havadis hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Van Havadis editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Van Havadis değil haberi geçen ajanstır.

03

Vanlı - Adam gibi Adamsın Takva ihalecilerle seni asla kimse kıyaslayamaz Van halkı En azında iki laf bir araya getirebiliyorsun

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Ekim 23:04
02

Ahmet Akcay - Hic bosuna debelenme 10 yilda ne yaptin hic bir sey git evine otur torunlara yararli ol bari kandasohlu kazandi van kazandi

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 25 Ekim 21:50
01

Vanlı Sevdası - 10 yılıdır vatso başındasin hiç birşey yapamadın geç bunlari zahir Kandasoglu haketti Van için en hayırlısı zahir oldu..??

Yanıtla . 8Beğen . 1Beğenme 24 Ekim 11:04