Van YYÜ Dursun Odabaşı Tıp Merkezi ek acil binası temel atma töreni gerçekleşti

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Dursun Odabaşı Tıp Merkezi Ek Acil Binası Temel Atma Töreni davetlilerin katılımıyla gerçekleşti.

Van Havadis
Van Havadis Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Dursun Odabaş Tıp Merkezi’nin yanında gerçekleşen törene Van Valisi Dr. Ozan Balcı, Milletvekilleri Abdulahat Arvas ve Osman Nuri Gülaçar, Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şenay Baydaş, Prof. Dr. Murat Kayri ve Prof. Dr. Sedat Yayla, İl Müftüsü Dr. Mehmet Sırrı Şık, Van Ticaret ve Sanayi İş Dünyası Derneği (VATSO) Başkanı Zahir Kandaşoğlu ve Van YYÜ Senato Üyeleri katıldı.

Törende Van Valisi Dr. Ozan Balcı konuşmasına, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Ek Acil Binası Temel Atma Töreni’ni gerçekleştiren Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli’ye, akademisyenlerine ve çalışanlarına teşekkür ederek başladı. Vali Balcı; “Biz Van'ı geleceğe hazırlıyoruz. Van’ın gündelik problemlerini çözmeye çalışırken bir yandan da şehri gelecek kuşaklara hazırlamaya çalışmaktayız. Eğitimden sağlığa, spordan sosyal politikalara, kültür turizmden ulaşıma, iletişimden enerji sektörüne, çevreden tarımsal altyapıya, hayata ve yaşama dair her tür sorunu aşmaya, çözmeye çalışıyoruz.” ifadelerinde bulundu.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin bölgenin bir yıldızı, güneşi olduğunu da sözlerine ekleyen Vali Balcı sözlerine şöyle devam etti: “Burada, tabiri caizse kendi küllerinden yeniden doğan, kendi kendini inşa eden bir üniversite olarak Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde emeği geçen bütün akademisyenlere, idari ve teknik personele, herkese çok çok teşekkür ediyorum. Yeni binamızın Türkiye’mize, Van’ımıza, Üniversitemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”

Vali Ozan Balcı’nın konuşmalarının ardından söz alan Van Milletvekili Osman Nuri Gülaçar, Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli ile birlikte gerçekleştirilen birçok çalışmadan biri olan Van YYÜ Dursun Odabaş Tıp Merkezi Ek Acil Binası’nın, Van ve bölge adına hayırlı olması dileğini ifade etti. Gülaçar, Rektör Şevli’yi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’ni daha iyi yerlere, daha başarılı noktalara ulaştırma çabalarından dolayı tebrik etti.

Van YYÜ Dursun Odabaş Tıp Merkezi Ek Acil Binası’nın Temel Atma Töreni’nde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Van Milletvekili Abdulahat Arvas, böyle bir hizmeti şehir ve bölge adına oldukça olumlu bir gelişme olarak değerlendirerek başta Rektör Şevli olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu. Arvas’ın ardından konuşmasını yapmak üzere Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli kürsüye çıktı.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaşı Tıp Merkezi’nin, yaklaşık 2.904.541 (2021) nüfusa sahip Van, Muş, Bitlis, Hakkâri, Ağrı, Iğdır illerine hizmet veren ve Sağlık Bakanlığı 3.Basamak A.1 statüsündeki tek üniversite hastanesi olduğunu ifade eden Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli; “Hastanemiz, günlük yaklaşık olarak 3500 poliklinik hasta muayenesi, 1000 acil servis hasta muayenesi ve 80-100 kadar da nitelikli ameliyat (A Grubu) hizmetleri ile 2. Sağlık Hizmet Bölgesi’nde tanı konulması güç ve yönetimi zor olan tüm vakalara hizmet vermektedir. Hastanemiz, yoğun bakım ünitesi ve servisler dâhil toplamda 400 yatak olarak tasarlanmış olmasına rağmen artan talepleri karşılamak üzere 662 yatak kapasitesine çıkarılmıştır. Sağlık Bakanlığı’mızın hastaneler için belirlediği standartlar dikkate alındığında, mevcut yatak sayısıyla 105.000 m2'lik bir alanda hizmet vermesi gerekirken, tüm bu hizmetleri 55.000 m2'lik bir alanda gayretle sunmaya çalışmaktadır.” ifadelerinde bulundu.

Hastanede, erişkin ve çocuk acil servislerinin aynı alanda olmasının, ciddi sorunlara ve yoğunluğa sebep olduğuna dikkat çeken Rektör Şevli; “Acil servisimiz, 3.basamak acil servisi olarak hizmet vermektedir. Bu nedenle, hizmet bölgesi kapsamında çoklu travmalı hastalara müdahale etmek durumundadır.” dedi.

Rektör Şevli, çeşitli güçlüklere rağmen Van YYÜ Dursun Odabaş Tıp Merkezi’nin özverili yönetimi, öğretim üyeleri, tüm sağlık ve idari personeli ile bölgeye yıllardır hizmet verdiğini; tıbbi alt yapısı, hizmet kalitesi ile önceliğinin halkın beklenti ve memnuniyetini en üst düzeyde tutmak olduğunu; hızla yenilenen sağlık sektöründeki teknolojiyi takip ettiğini ve bu doğrultuda yenileme çalışmalarını devam ettirmekte olduğunu vurguladı.

“Hastanemizi ileri seviye tıbbi işlemlerin ve ameliyatların yapıldığı bir merkez haline getirerek hastalarımızı il dışı sevklerle mağdur etmeden onlara güncel teknolojik imkânlarla tedavi hizmeti sunma yolunda ilerliyoruz.” ifadelerini kullanan Şevli, bu imkânlar sayesinde hastalara ve doktorlara daha fazla konfor sağlamayı amaçladıklarını ve hastaların daha modern şartlarda tedavi görebilmeleri için teknolojik tüm imkânları hastaneye kazandırmanın en temel görevleri olduğunun altını çizdi.

Rektör Şevli, “Bugün temeli atılacak olan Ek Acil Binamız, 13.968,62 m2 kapalı alana kurulacak olup bodrum kat, zemin kat, 1. Kat, 2. Kat ve çatı katı olmak üzere 5 kattan oluşmaktadır.” dedi. 3570,23 m2 olan Bodrum katının, teknik alanlardan oluşmak üzere; eczane (875 m2), serum deposu (259,81 m2), ilaç deposu ve hazırlama (300 m2), çamaşırhaneden (300 m2) oluştuğunu sözlerine ekleyen Şevli: “Bir üst kat olan 3521, 47 m2 alan kaplayan zemin kat (acil servis alanı); triaj (58 m2), çocuk gözlem (47 m2); bt-ultrason-röntgen (100 m2), travma odası (98 m2), yetişkin acil yapı alanı (2050 m2), 2 adet yetişkin müşahede (300 m2), Çocuk acil yapı alanı (950 m2), 11 yataklı çocuk müşahede (134 m2), yemekhane (79 m2) ve kafeden (48 m2) oluşmaktadır.” diye devam etti.

“3462,00 m2 alandan oluşan 1. Kat yani ameliyathane katında; ameliyathane yapı alanı (465 m2) ile 9 ameliyathane, hasta uyanma odası (190 m2), kadın-erkek asepsi (175 m2), doğumhane yapı alanı (480 m2),  doktor odaları (240 m2) ve seminer salonu (70 m2) mevcut. 3415 m2 alana sahip olan 2. Kat yoğun bakım katı 360,00 m2 yeni doğan bakım alanı ile 4 adet yeni doğan yoğun bakım odası, 550 m2 çocuk yoğun bakım yapı alanı ile 2 adet çocuk yoğun bakım odası, 38 yataklı 19 adet odasıyla anne oteli (400 m2) mevcuttur. 1500 m2’lik çatı katı ise mekanik alandan oluşmaktadır.” açıklamasında bulundu.

Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli: “Van YYÜ Dursun Odabaş Tıp Merkezi Ek Acil Binamıza katkılarından dolayı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Hükümetimize, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’na, Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Dr. Nureddin Nebati’ye ve Bakan Yardımcılarımıza, Van Valimiz Sayın Dr. Ozan Balcı’ya, Van Milletvekillerimiz Sayın İrfan Kartal, Sayın Osman Nuri Gülaçar ve Sayın Abdulahat Arvas’a şükranlarımızı sunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Van İl Müftümüz Sayın Dr. Mehmet Sırrı Şık’ın temel atma alanında yaptığı duanın akabinde, protokol üyeleri yeni yapılacak binanın harç dökümü için butona basarak bina yapım çalışmalarını başlattılar.

29 Eyl 2022 - 13:54 Van- Sağlık

Muhabir  Van Havadis


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Van Havadis Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Van Havadis hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Van Havadis editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Van Havadis değil haberi geçen ajanstır.