Van YYÜ Dursun Odabaş Tıp Merkezinden avukata darp açıklaması!

Van YYÜ Dursun Odabaş Tıp Merkezin yönetimi, geçtiğimiz günlerde bir avukatın darp edildiği yönündeki iddialar üzerine bir açıklama yayımladı.

Van Havadis
Van Havadis Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Van Barosu, geçtiğimiz gün bir müvekkilin hastanede ziyaret ettiği esnada doktorlar tarafından darp edilen Van Barosu'na kayıtlı Avukat Ahmet Kaçmaz'a destek için toplanmış, 'Sağlıkçıların şiddetine de hayır' dövizi açan avukatlar, fiziki ve sözlü saldırıda bulunan iki doktor hakkında davacı olmuştu. 

Konu üzerine Van YYÜ Dursun Odabaş Tıp Merkezi yönetimi tarafından bir açıklama yapıldı.

Van YYÜ Dursun Odabaş Tıp Merkezinden yapılan açıklama: "25.08.2022 tarihinde saat 23.02’de hastanemiz Dursun Odabaş Tıp Merkezi Acil Servisine başvuran Maide SADAT isimli hasta burada yapılan muayene ve değerlendirme sonrası Ortopedi ve travmatoloji bölümüne konsülte edilmiştir.

Tetkikleri tamamlanan hasta, sorumlu hekim ve öğretim üyesinin değerlendirmesi sonucunda kısa bacak ateline alınarak yara bakımı, pansuman, profilaktik antibiyoterapi, elevasyon, soğuk uygulama, analjezi ve tetanoz profilaksisi uygulamaları yapılmak ve ameliyat plan ve hazırlıkları tamamlanmak üzere Ortopedi ve Travmatoloji servisine yatırılmıştır. Enfeksiyon tablosu nedeniyle ameliyat öncesi ödem ve antibiyotik tedavisi ile yukarıda belirtilen bakım ve uygulamaları alması uygun görülen hastanın gerekli ve yeterli tüm sağlık işlemlerine ve yatışının devamına karar verilmiştir. 

28.08.2022 tarihinde hastanemiz Ortopedi ve Travmatoloji servisinde kendisini serviste yatan Maide SADAT isimli yabancı uyruklu hastanın Avukatı olarak tanıtan Ahmet KAÇMAZ (hastanemiz görevlileri ve kolluk kuvvetlerinin tuttuğu tutanaklarda da yer aldığı gibi) nöbetçi hekim odasına (Van Barosu tarafından yapılan basın açıklamasında belirtildiğinin aksine) nezaketten ve bilgi alma amacından uzak, hesap sorar ve kaba bir üslupla girerek, diğer hasta ve refakatçilerinin de duyabileceği ve dahi duymaları için gayret gösterir biçimde "Hastam neden ameliyat edilmiyor, hastam boşuna yatıyor, siz doktorlar işinizi bilmiyorsunuz, dokunulmaz olduğunuzu sanıyorsunuz, hasta Afgan ve mülteci diye mi ilgilenmiyorsunuz? " şeklinde ağır itham ve ifadelerle bağırmaya ve nöbetçi sağlık personelini taciz etmeye başlamıştır. Nöbetçi hekim, ülkemizde provake edilmek istenen mülteci konusu ve sağlıkta şiddet gibi iki önemli hususta servisteki hasta ve refakatçilerinin duyacağı şekilde maksatlı olarak söylendiğini düşündüğü bu ifadelere cevap vermemiştir.

Bunun üzerine hastanın Avukatı Ahmet KAÇMAZ izinsiz bir şekilde cep telefonuyla hekim ve diğer sağlık personelinin ses ve görüntü kaydını almaya başlamış ve hesap sorar üslubuna devam etmiştir. Bu durum üzerine servis sorumlusu nöbetçi Dr. Batuhan DEMİR hasta Maide SADAT'ın odasına giderek kendisine ve avukatına uygulama ve planlanan tedavi hakkında bir kez daha bilgi vermiş ve gerekli tüm tıbbi işlemlerin yapıldığından emin olmalarını ve endişe edilecek bir durum olmadığını bildirmiştir. Ancak nöbetçi hekimin hasta odasından ayrılmasını takiben Avukat Ahmet KAÇMAZ (servis güvenlik kamerasına yansıyan görüntülerde de tespit edildiği üzere) hasta odasının kapısına kadar gelerek telefonunu Dr. Batuhan DEMİR’in yüzüne doğru tutarak, tahrik edici konuşmalarına, izinsiz ses ve görüntü kaydına devam etmek suretiyle tacizlerini sürdürmüştür.

Bu esnada Dr. Batuhan DEMİR ve avukat Ahmet KAÇMAZ arasında yaşanan karşılıklı arbede sağlık personeli, hasta ve refakatçilerin araya girmesiyle kısa sürede yatıştırılmış olup olay sonrası Dr. Batuhan DEMİR ve avukat Ahmet KAÇMAZ hastanemiz acil servisinde adli muayene raporu alarak karşılıklı şikâyetçi olmuşlardır. Yaşanan bu olay hastanemizdeki nöbetçi hekimlerin görevlerini yapmasına engel olmuş, hekimleri, hastanemizi ve tüm sağlık çalışanlarını hastalar arasında ırk ve dil ayrımı yapmakla itham edip ağır töhmet altında bırakmıştır.

Kurulduğu günden bu yanan sadece Van iline değil Van gölü havzasında yer alan çevre il ve ilçelere modern tıbbın tüm imkanları kullanılarak etik kurallar ve yasal mevzuat çerçevesinde sağlık hizmeti veren hastanemizin, izinsiz ses ve görüntü kaydı alınması ve çeşitli ithamlarla nöbetçi hekimlerin provoke edilerek kamera görüntü alanı dışındaki hasta odasına çekilmesi suretiyle karşılıklı olarak yaşanan bu olayın basına ve kamuoyuna avukata saldırı veya şiddet gibi gösterilmesi hastanemizde derin üzüntü yaratmıştır.

Hukuk ve Tıp Bilimlerinin birbirinden uzak bilimler olduğunu, Tıp biliminin söyleşi ve münazaraya açık olmadan rasyonel ve bilimsel gerçeklerinin olduğunu, bu bilgilere bir hukuk bilimcisinin kanaat edemeyeceğini ve karar veremeyeceğini, hekim ve hasta ilişkisinin en az  bir avukat-müvekkil ilişkisi kadar kıymetli  ve kutsal olduğunu ve bir saatlik hastane ziyaretinin çok ötesinde saatler, günler bazen aylar süren hayatta kalma ve iyi olma mücadelesine bağlı bir gönül birlikteliği olduğunu belirtmek isteriz.

Hastamızın, hastanemizde yapılan tıbbi müdahale ve tedavisinde hiçbir kusur ve ihmal olmadığını, enfeksiyon ve ödem nedeniyle medikal tedavi sonrası cerrahi tedavi planlandığını, nitekim şuan tedavisinin devam ettiği hastanede de aynı yönde karar verilerek ameliyat öncesi aynı tedaviye devam edildiğini bildiririz.

Van YYÜ Dursun Odabaş Tıp Merkezi olarak tüm sağlık çalışanlarımızın fedakarca verdiği sağlık hizmetlerini asılsız ve yanlış ithamlarla değersizleştirme çabasında bulunan tüm kişi, oda ve kurumlara karşı hukuki haklarımızı kullanacağımızı, yargıya taşınan bu olayın ise takipçisi olduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyururuz."

31 Ağu 2022 - 11:45 Van- Sağlık

Muhabir  Van Havadisgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Van Havadis Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Van Havadis hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Van Havadis editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Van Havadis değil haberi geçen ajanstır.

17

Ömer - Her zaman sağlıkcılarımızın yanındayız ama Ahmet Korkmaza yapılanlar kabul edilir şeyler değil Adam İşini yapıyor videodaki görülen sözde sağlıkçılar ise yapmıyor

Ayıp size

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Eylül 14:03
16

Biri - artık hukuk'a da saygı kalmamış. haksızlık olmasın artık

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Eylül 16:29
15

Taha - Tamamen saçmalıyorsunuz. Uydurma bir hikaye resmen bu. Her zaman olduğu gibi halk haklının yanında olacaktır. Avukatımız Ahmet Beyin sonuna kadar arkasındayız..

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 31 Ağustos 21:43
14

Beyza - Bazı sağlık çalışanları kendilerine yapılan saldırılara karşı o kadar tepki verip haklarını savunurken görevi başında ki bir kişiye nasıl aynı şeyi yapabilirler?

Video ve fotoğraflarda görüldüğü gibi olayda geçen doktorlar haksız yere avukat beye saldırmışlardır. Buna rağmen hastanenin doktorları haklı bulması mantık dışıdır. Tarafsız bir şekilde değerlendirildiğinde avukat beyin çok net bir şekilde haklı olduğu görülmektedir.

Lütfen bu haksız saldırıya sessiz kalmayın...

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 31 Ağustos 20:52
13

Vanlıı - Sağlıkçılarımızı desteklerken bu şekildeki yaklaşımları üzücü oldu. Avukata da şiddete son.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 31 Ağustos 19:48
12

Tuğba Genç - Tamda beklendiği gibi bir açıklama olmuş. Tabiki hastanenin doktorlarını eleştirdiği bir açıklama beklemiyorduk ama bu kadarda çiğ , düşünülmeden sadece müvekkilinin haklarını korumaya çalışan bir avukatı karalayici bir açıklama da beklemiyorduk ve yakışmamış da. Kaldı ki bazı tavırları , bir doktora yakışmayacak çirkinlikteki davranışları ispat etmek için çekilmiş olan görüntülerden de anlasilacagi üzere hiç de gerekli açıklamayı usulünce yapmış doktor profili göremedik. Hastanenin ödem ve enfeksiyon nedeniyle ameliyatını sadece! planladığı mülteci çocuğun usulsüzce sevk edildiği hastanede ameliyatının yapılmış olması hastane açıklamasının gerçekliğini düşündürdü. Müvekkilinin uğradığı bu haksız muameleye görev bilinci yanı sıra vicdani yükümlülüğü gereğince müdahale etmeye çalışan bir avukata uygulanan bu çirkin muamele ve ithamlara yargının gerektiği gibi cevap vereceğine güvenimiz sonsuz.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 31 Ağustos 17:30
11

Serhat - Sağlık çalışanlarımızın hak etmedi sözler ve davranışlara karşı oluşturduğumuz tepkileri bu seferde bir sağlık çalışanı tarafından hem sözlü hemde fiziki şiddete uğrayan avukatımız için tepkilerimi ortaya koymalız, unutayın hakkımızı savunmamızda arkamızda duran avukatlarımızın arkasındayız...

#avukatımadokunma

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 31 Ağustos 17:24
10

Zeynep - Ahmet Bey'e yapılanları şiddetle kınıyorum. Hukuki mücadelesinde yanındayız.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 31 Ağustos 16:41
09

Raperin - Öncelikle hastanenin kendi çalışanının savunmasi olarak görüyorum bu haberi kimse durduk yere kayıt almaz doktorun o kapıyı Av. Ahmet KAÇMAZ 'ın suratına kapatmasi herhangi bir açıklama yapmaması doğal buluyorsunuz da kayıt alınmasına mi takıldınız . Biz her zaman sağlık çalışanlarının arkasında olduk ama ırk farkı gormeksizin bir insanın sağlık durumu burda konu ve her doktorun görevi değil mi o hasta hakkında bilgi vermek.lütfen gerçekleri göz ardı etmeyelim.Bir avukat olarak bu riski alabiliyorsa Av.Ahmet KAÇMAZ 'ın haklılığını göz ardı edemeyiz.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 31 Ağustos 16:36
08

07 - konu her ne olursa olsun işini yapmakta olan bir avukata böyle davranışlarda bulunmak hele ki ülkede bu davranışlara daha çok maruz kalan doktorlar tarafından yapılması çok yanlış.avukat orada müvekkilinin sağlığını ve bunun ilerleyisini takip etmek ve bunun için doktorlardan bilgi almak istemiş.hak ve hukukun temsilcisi olan avukata yapılan bu saldırıyı ört pas etmeyin.ülkenin avukatlara doktorlara ihtiyacı var.saldırgan insanlara değil

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 31 Ağustos 16:32
07

Sevda Gençer - Bu açıklama şaka mı? Özür dilemeniz diletmeniz gerekirken hala avukatı haksız çıkarma çabası içindesiniz! Öncelikle şiddete uğradığını kanıtlamak için görüntü kullanması suç değil kusura bakmayın iyi ki de görüntüye almış bu tacize girmiyor asıl taciz doktorlarınızın yaptığı... kanıtlar ortada madem hastane personeliniz sonuna kadar haklı görüntüleri yayın biz de bakalım. Biz zaten her zaman hekimlerin arkasında olduk, şiddeti hiç bir zaman onaylamadık ama tabipler odası doktor hakları diye çırpınırken, doktorlar şiddetten muzdarip, eylemler yaparken karşısındaki kişiye böyle bir muamelede bulunması ne kadar doğru? İş sadece doktora gelince mi kınanması gereken bir durum oluyor? Oraya aileler binlerce hasta geliyor. Endişeli aileler o an sağlıklı düşünemeyebilirler bilgi almak en doğal hakkımız doktorlar yeterince bilgilendirdiler mi mesela avukatı? Bir avukat sorusunun cevabını aldığı halde neden ısrarla ameliyat etmiyorsunuz desin? Kusura bakmayın hiç güven vermiyorsunuz.

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 31 Ağustos 15:46
06

Adalet - Avukatımızın arkasındayız gerçekleri görüyoruz

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 31 Ağustos 15:25
05

Burcu - Ahmet beye yapılan haksızlığı şiddetle kınıyorum. Sağlıkçılara saygımız sonsuz ama bu yapılanın açıklaması yok

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 31 Ağustos 15:06
04

Bahar - Bir avukata yapılabilecek en saçma hareket olduğunu düşünüyorum elde kayıt ve görüntü varken nasıl kalkıp doktoru hakla bulabilirler böyle bir saçmalık mı var ülke kendi avukatına bile adaletsiz şaka gibi

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 31 Ağustos 15:02
03

Istanbul - İstanbul. Şiddetin her türlüsüne karşı olmalıyız. Görüntülerde açıkça görüldüğü üzere bir kaç doktor genç avukata saldırmıştır. Suçlarını bildikleri halde karşı propagandaya başlamış genç avukata şiddet uygulamanın dışında iftiraya başlamışlar. Doktorların şiddetine de hayır diyoruz.

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 31 Ağustos 14:28
02

Vatandaş - İYİDE GÖRÜNTÜ KAYIT VAR DOKTORUN GÖREVİNİ YAPAN AVUKATI DARP EDİP İTTİRİP KAPIYI YÜZÜNE KAPAMASI VAR BAĞIRIP HAKARET ETMESİ VAR NEYİN SAVUNMASINI YAPIYORSUNUZ KOCA SAĞLIK TEŞKİLATINDA HERKES MELEK DEĞİL ÖZ ELEŞTİRİYE AÇIK OLUN...

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 31 Ağustos 14:27
01

Vanli - DOKTORLARIN BİRÇOĞUNU TENZİH EDEREK SÖYLENMESİ GEREKEN VE GÖZ ARDI EDİLEN BİR GEREÇEK VARKİ: BAZI DOKTORLARIN HASTA VE HASTA YAKINLARINA KARŞI, AŞAĞILAYICI VE AZARLAYICI BİR DİL VE USLUP KULLANDIĞINI KİMSE İNKAR EDEMEZ.

BUNU BİRÇOK HASTA VE HASTA YAKINLARI İYİ BİLİR. GERÇEKTENDE DOKTORA ŞİDDETE HAYIR DEDİĞİMİZ GİBİ, DOKTORLARINDA AŞAĞILAYICI VE TAHRİK EDİCİ TUTUMLARINA HAYIR DİYORUZ.

Yanıtla . 9Beğen . 0Beğenme 31 Ağustos 13:26

Van Markaları

Van Havadis, Van ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (432) 214 30 30
Reklam bilgi