Van'ın ilçeleri nelerdir? Van'da kaç tane ilçe var?

Van, güzellikleri ve doğasıyla Doğu Anadolu bölgesinin kadim bir şehridir. Peki, Van'ın ilçeleri nelerdir, Van'da kaç tane ilçe var, Van kaç merkez ilçesi var, Van'ın en büyük ilçesi hangisidir? soruları merak ediliyor. İşte Van hakkında merak edilenler.

+12
Haber albümü için resme tıklayın

Van, güzellikleri ve doğasıyla Doğu Anadolu bölgesinin kadim bir şehridir. Peki, Van'ın ilçeleri nelerdir, Van'da kaç tane ilçe var, Van kaç merkez ilçesi var, Van'ın en büyük ilçesi hangisidir? soruları merak ediliyor. Van Havadis Haber ekibi olarak Van hakkında merak edilenleri haberimizde yayınladık.

Van'ın ilçeleri nelerdir?

Van, Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Murat-Van bölümünde yer alır. Van Gölü kapalı havzasında bulunur. İl, kuzeyde Ağrı ili, Doğubayazıt, güneyden ise Siirt’in Pervari ve Hakkarinin Beytüşşebap ve Yüksekova ilçeleri ile sınır komşusudur. Van’ın doğusunda İran Devleti bulunur. Yüzölçümü itibari ile Türkiye’nin 6. şehri. İlin çevresinde sıralı yüksek dağlar Van il sınırını çizerler. Van şehrinin 13 tane ilçesi bulunuyor. Van'ın ilçelerinin isimlerini şu şekildedir:

Van'da kaç tane ilçe var?

Van ilinin merkez ilçeleri Edremit, İpekyolu, Tuşba'dır. Van'ın Edremit ilçesi 1990 senesinde ilçe olmuştur. İpekyolu ise 11 Kasım 2012 yılında TBMM tarafından kabul edilen 6360 sayılı kanun ile Van merkezinin ikiye bölünmesi sonrasında merkez ilçe konumuna geçmiştir.

İpekyolu en kalabalık ilçedir. Tuşba ilçesi de yine aynı kanun ile merkez ilçe olan yerler arasındadır. Nüfus bakımından Van'ın 3. büyük ilçesidir. Van'ın merkez ilçelerle birlikte toplam 13 ilçesi vardır.

Bahçesaray

Van'ın Bahçesaray ilçesi Siirt İli Pervari İlçesi’ne bağlı Nahiye (bucak) iken 1964 yılında Van İli Gevaş İlçesi’ne bağlanmış, 1988 yılında ilçe olmuştur. 474 km2 yüzölçümüne sahip, deniz seviyesinden 1670 metre yüksekliğinde, İl Merkezi’ne 110 km uzaklıkta, çetin arazi ve tabiat şartlarına sahip etrafı sarp, yüksek dağ ve tepelerle çevrili dar bir alanda bulunmaktadır. Doğuda Çatak, batıda Hizan, kuzeyde Gevaş, güneyde Pervari ilçesi bulunmaktadır.

Başkale

Eski ismi Elbak olan Van'ın Başkale ilçesi, 1910 yılında Van İline bağlı olan Hakkari Sancağı’nın merkezi iken, Cumhuriyet idaresi ilanından sonra Başkale ismini alarak, bu müteakiben ilçe teşkilatı kurulmuştur. İlçe Urartular’ın, Selçuklular’ın, Osmanlılar’ın yerleşimine sahne olmuş, Rusların desteği ile 2 Aralık 1915 tarihinden itibaren yaklaşık 3 yıl Ermeniler’in işgalinde kaldıktan sonra 2 Nisan 1918’de ordu ve milis kuvvetlerin kazandığı zafer sonucu yeniden vatan topraklarına katılmıştır.

İlçe Van İli’nin güneydoğusunda, İspiriz Dağı eteklerinde kurulmuş, İran sınırına 20 km, Van İli’ne 112 km mesafede bulunmaktadır. Kuzeyinde Özalp İlçesi, güneyinde Hakkari İli, batısında Gürpınar İlçesi, doğusunda ise İran Devleti toprakları ile çevrilidir. Yüzölçümü 2599 km², deniz seviyesinden yüksekliği 2460 metredir. Zap Suyu ve Karasu Başkale ilçemizin önemli nehirleri olup, bu iki nehir Hakkari İli sınırlarında birleşerek Irak Devleti topraklarına uzanmaktadır.

Çaldıran

Van'ın Çaldıran ilçesi, 1987 yılında ilçe oldu. Muradiye Şelalesi ilçeye yakındır. Çaldıran Ovası üzerine kurulmuş, denizden yüksekliği 2050 metredir. Van il merkezine uzaklığı 113 km dir. Çaldıran, Avrupa’dan gelip İran’a uzanan transit yol üzerinde bulunmaktadır.

Çatak

Van'ın Çatak ilçesi 1935 yılında ilçe olmuş, doğusu Gürpınar, batısı Bahçesaray ve Pervari, güneyi Beytüşşebap, kuzeyi Gevaş ilçesi ile çevrilidir. Yüzölçümü 2.200 km² olup, İl Merkezi’ne 86 km mesafededir.

Edremit

Van'ın Edremit ilçesi, Van İl Merkezi’ne bağlı bucak iken 1990 yılında ilçe olmuştur. Doğusunda Van Merkez köyleri ve Gürpınar İlçesi, batısında Van Gölü ve Gevaş İlçesi, güneyinde Gürpınar ve Gevaş İlçeleri, kuzeyinde ise Van Gölü bulunmaktadır. Yüzölçümü 600 km2, deniz seviyesinden 1846 metre yüksekliktedir. İlçe; Van Merkez sınırından başlayıp Gevaş İlçesi sınırına kadar Van Gölü kıyı şeridi boyunca uzanan bir yerleşime sahip olup, İl Merkezi’ne 18 km mesafededir.

Erciş

Van'ın Gevaş ilçesi 1071’de Türkler’in Anadolu’ya gelişi ile birlikte şimdiki Çelebibağı Kasabası’nın bulunduğu yer ilçenin ilk yerleşim yeri olarak kullanılmaya başlanmış, Van Gölü’nün yükselmesi üzerine ilçe şu andaki merkezin bulunduğu yere taşınmıştır. İlçe sırasıyla Selçuklu, Karakoyunlu Devleti, Eyyubiler ve Osmanlı Devleti’nin hükümranlığına geçmiştir.

1914 yılında Rus işgaline uğrayan ilçe 1 Nisan 1918 yılında düşman işgalinden kurtarılarak vatan topraklarına katılmıştır. Yüzölçümü 2.115 km2, İl Merkezi’ne uzaklığı 100 km’dir. Doğusunda Muradiye, batısında Adilcevaz ve Patnos, kuzeyinde Diyadin ve güneyinde Van Gölü ile çevrilidir.

Gevaş

Van'ın Gevaş ilçesinin tarihi geçmişi M.Ö.5 bin yıllarına dayanmaktadır. 1054 tarihine kadar çeşitli topluluk ve kavimlerin yerleşik olduğu Gevaş 1054 yılında Selçuklular’ın egemenliğine girmiş, 1071 yılında Malazgirt zaferi sonrası bir Türk şehri olmuştur. Van Sancağı’na bağlı nahiye olarak varlığını devam ettirmiştir. 1914 yılında Doğu Anadolu’da başlayan Rus ve Ermeni işgaline uğramış, 31 Mart 1918 tarihinde Rus işgalinden kurtarılmıştır.

Gürpınar

Van'ın Gürpınar ilçesi 1514 yılında Yavuz Sultan Selim’in Çaldıran Meydan Muharebesi sonrasında Safeviler’den alınmış, 1914 yılında başlayan Rus ve Ermeni işgalinden 1 Nisan 1918 tarihinde kurtarılarak yeniden vatan topraklarına katılmış, 1936 yılında ilçe olmuştur. Doğusunda Başkale, batısında Gevaş, kuzeyinde Van İl merkezi ile Özalp İlçesi, güneyinde Hakkari İli ile çevrilidir. İl merkezine uzaklığı 22 km mesafede 4.063 km2 yüzölçümü ile coğrafi alan olarak Türkiye’nin en büyük ilçesidir. Kocaeli ve Rize illerimizden alan olarak daha büyüktür

İpekyolu

Van'ın İpekyolu ilçesi 12 Kasım 2012'de TBMM'de kabul edilen 6360 sayılı kanun ile Van merkez ilçesinin ikiye bölünmesi sonucu ilçe olmuştur. Bu ilçemizin 51 mahallesi vardır. Yüzölçümü 52.915.207. m2'dir. Nüfusu ise 274 bin 902'dir.

Muradiye

Van'ın Muradiye ilçesi 1071 Malazgirt Zaferi’nden sonra bölgenin yoğun bir şekilde Selçuklu Türkleri’nin de yerleşimine uğradığı görülmektedir. 1514 tarihinde Yavuz Suktan Selim Han’ın Safevi Şah İsmail’i Çaldıran’da büyük bir zafer sonucu mağlup etmesinden sonra bölge tamamıyla Osmanlı Türkleri’nin hakimiyetine geçmiştir. 1639’da İran ile imzalanan Kasr-ı Şirin anlaşmasıyla Türk – İran sınırı bugünkü kesin şeklini almıştır.

1895 yılından sonra bölgedeki Ermeniler’in tahrik ve saldırılarına maruz kalmış, 1914 Rus işgali ile bu durum çoğalarak devam etmiştir. 2 Nisan 1918’de Ruslar’ın bölgeden çekilmeleri ve bölgeye Türk Ordusu’nun gelerek Ermeni mezalimine son vermesi sonucu ilçe yeniden huzur ve barış içerisinde yaşama imkanına kavuşmuştur. Muradiye Cumhuriyet’e kadar Kandahar ve Bargiri adıyla iki yerleşim birimi olarak anılırken, Cumhuriyet’ten sonra birleştirilerek Muradiye adını almıştır.

1914 yılından bu yana ilçelik vasfını muhafaza etmektedir. Güneyinde Van Merkez İlçesi ve Van Gölü, güneydoğusunda Özalp İlçesi, kuzeyinde Çaldıran İlçesi, batısında Van Gölü ve Erciş İlçesi bulunmaktadır. Yüzölçümü 1.087 km2’dir. Deniz seviyesinden yüksekliği ortalama 1700 metre, İl Merkezi’ne uzaklığı 82 km’dir

Özalp

Van'ın Özalp İlçesi 1869 yılında Mahmudiye adıyla bugünkü Saray İlçe Merkezi’nde kurulmuştur. 1948 yılında ilçe merkezi bugünkü yerinde Özalp adıyla yeniden oluşturulmuştur. İlçe merkezinin eski adı ise şimdi mahalle olan Kargali’dir.

Doğuda İran Devleti ile Saray İlçesi, batıda Van İl Merkezi, kuzeyde Muradiye ve Özalp İlçesi 1869 yılında Mahmudiye adıyla bugünkü Saray İlçe Merkezi’nde kurulmuştur. 1948 yılında ilçe merkezi bugünkü yerinde Özalp adıyla yeniden oluşturulmuştur. İlçe merkezinin eski adı ise şimdi mahalle olan Kargali’dir.

Saray

Van'ın Saray İlçesi 1869 yılında Mahmudiye adıyla kurulmuş, 1948 tarihinden sonra Özalp İlçesi’ne bağlı bucak merkezi olarak kalmıştır. 1990 tarihinde ilçe olmuştur. İlçe Merkezi Saray Ovası’nın yukarı kısmında kurulmuştur. Doğusunda bulunan dağlar İran Devleti ile sınır oluşturmaktadır. Yüzölçümü 1.334 km2’dir. Kuzeyi Çaldıran İlçesi, kuzeybatısı Özalp İlçesi, güneybatısı Van İl Merkezi, güneyi Gürpınar İlçesi ile sınırdır. İl Merkezi’ne 75 km mesafededir.

Tuşba

Van'ın Tuşba ilçesi 12 Kasım 2012'de TBMM'de kabul edilen 6360 sayılı kanun ile Van merkez ilçesinin ikiye bölünmesi sonucu ilçe olmuştur. Nüfus bakımından Van’ın en büyük 3. ilçesi unvanını alan Tuşba aynı zamanda Van’ın eski adıdır.  67 mahallesi vardır. 2013 yılı TUİK istatistiklerine göre Tuşba’nın nüfusu 138 bin 123′tür. Yüz ölçümü ise 1427 Kilometre karedir.

01 Tem 2022 - 16:44 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Van Havadis Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Van Havadis hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Van Havadis editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Van Havadis değil haberi geçen ajanstır.


YATAK ODASI TAKIMI KOMPLE TEMİZ SAĞLAM

YATAK ODASI TAKIMI KOMPLE TEMİZ SAĞLAM ERDEM EVKUR DA

ERDEM EVKUR

2012 model 2.0 TDCİ dizel Mondeo

Aracım 2012 model 2.0 TDCİ dizel Mondeo'dur 276 binde etek altı boyalı değişen hasar kaydı yok.

ZÜLKÜF TUNÇ

2007 model turbo 4×4 5403 jhon Deere traktör

Traktörümüz 2007 model turbo 4×4 5403 jhon Deere'dir çalışma saati 4250 saatte, 65 bg,3 silindir, 4 WD KLİMALI RADYOLU KABİNDİR.

HAKTAN TARHAN

2008 Highline Passat

Aracım 2008 model 2 tdi hıghline comfort passat'dır iki yan boyalı otomotik vites 245 bindedir.

MİRKAN ÇAKIR

2007 Model Jetta

Aracım 2007 model jetta'dır 1.6 düz mator comfort taksi çıkması komple boyalı km düşürülmüştür.

MİRKAN ÇAKIR

2011 Model Opel Astra

Aracım 2001 modeldir. Opel Astra CD 315 binde hatasız boyasız hasar kaydı 6 bin ön tampon degişmesinden çıkıyor.

UĞUR GÖNÜLÇEKEN

Sahibinden temiz aile aracı

Aracım 2017 modeldir. Km 142*** bindedir, Focus trend x manuel vites dizel Boya yok Değişen yok Hasar yok temiz aile aracıdır.

GÜRKAN YILMAZ

Kiralık 2+1 eşyalı balkonlu daire 100 M2

Kiralık 2+1 eşyalı balkonlu daire 100 M2, doğu cepheli 1.kat mevki Bahçıvan mah. selçik ecza deposu arkası.

SALİH İLERİ

ACİL SATILIK BU FİYATA YOK CAM TAVANLI SIFIR AYARINDA

2017 model 1.4 TSİ bluemotion trendline Cam tavanlı R line görünümlü otomotik vites passat 108 bin km’de olup bir kapıda el kdar lokal boya var harici...

İSHAK KOÇ

VAN’DA BÖYLE VİLLA YOK!

VAN / EDREMİT / ELMALIK MAH. Fiyat: 4.100.000 VAN’DA BÖYLE VİLLA YOK!SATILIK 5+1 VİLLA, (m²) 400 Kat Sayısı 2.

İLHAMİ ÇAKIRTAŞ