BİL KOLEJİNDE 1. YABANCI DİL KONFERANSI

Eğitim-öğretimde başarılara imza atan Bil Koleji tarafından1. Bil Yabancı Dil Konferansı gerçekleştirildi.

 Eğitim ve öğretimde yeniliklere imza atan Bil Koleji Uluslararası Öğretmen Eğitimi Uzmanı Tony Gurr’un katılımı ve sunumuyla 1. Yabancı Dil Konferansını gerçekleştirdi.

 Saygı duruşu ve istiklal marşı ile başlayan Programa Tuşba İlçe Milli Eğitim Müdürü Muhlis Ceylani, İpekyolu ve Tuşba ilçesinde görev yapan yabancı dil öğretmenleri, Bil Kolejleri Yabancı dil koordinatörü Duygu Kayhan ve Uzman Eğitimci Tony Gurr katıldı.

Burada gazetemize konuşan Bil Koleji kurucu üyesi ve Okul Müdürü Abdulmenav Hemedoğlu,

“Van’da eğitimle ilgili yeniliklere imza atmaya devam ederek, ilimizde 1. Bil Yabancı Dil Konferansı gerçekleştirdiklerini söyledi.

ÇAĞIMIZ ÇOK HIZLI BİR DEĞİŞİM GÖSTERİYOR

 Eğitim-öğretim konusunda Van’a katkı sunmaya devam edeceklerini ifade eden Hemedoğlu, “Genel müdürlüğümüze bunun ev sahipliğini yapmayı teklif ederken ve önerirken, amacımız Van’daki eğitime ve eğitim kalitesine, öğretmenlerin kapasitesine katkı sağlamaktı. Bu amaçla konferanslar serimizin ilkini Van’da gerçekleştirdik. Tuşba ve İpekyolu ilçe eğitim müdürlüğüne bağlı resmi ve özel okullarda görev İngilizce öğretmenlerinin katılması için bir program gerçekleşirmiş oluyoruz. Programımızda uluslar arası uzman eğitimci TonyGurr’un sunumu ana ekseni oluşturuyor. Programımıza katılan öğretmenlerimize Tony Bey tarafından 21. yüz yıl sınıflarında yaratıcılık ve katılım başlığı altında bir program gerçekleştirdik. Çağımız çok hızlı bir değişim gösteriyor. Sınıf ortamları, öğrenci davranışları psikolojisi, sınıf içerisinde kullanılan ders araç gereçleri, materyalleri, öğrencilerin düşünme şekilleri, içinde bulunduğumuz dijital çağın öğrencilerimize veya çocuklarımıza sunmuş olduğu avantaj ve dezavantajlar bir arada düşünüldüğünde öğrencilere dokunma niyetinde olan öğretmenlerin, kendi yöntemlerini, becerilerini ve başarılarını gözden geçirmeleri gerektiğinin sonucuna varıyoruz. ”dedi.

 GELİŞİM SÜREKLİ YENİLENİYOR

Hemedoğlu, “Şuandaki öğrencilerimiz dünün öğrencisi değil. Öğretmen olarak bizim sürekli kendimizi yenilememiz, çocuklarımızın bu ihtiyaçlarını yakalamamız ve bu ihtiyaçlara cevap vermemiz gerekiyor. Bu anlamda Tony’nin yaptığı sunum öğretmenlerimize ciddi bir farkındalık kazandırıyor. Tabi bu tür programlar sadece burada kalmamalı, bunun devamında yine benzer faaliyetler ve etkinliklerle öğretmenlerimizin, Van’ın eğitim camiasının kapasitesine, yeni kapasite katmak, gelişimini sürdürmek önemli, çünkü gelişim sürekli gerçekleşen bir şey, yerinde sayan bir şey değil. Bizim sürekli öğretmen olarak, okullar, eğitim camiası olarak, bu tür faaliyetlere katılımlarımızı devam ettirmemiz, kendimizi sürekli gelişim çizgisinde daha iyi bir duruma gelebilmek, daha faydalı bir çizgiyi yakalayabilmek adına kendimizi zorlamamız gerekiyor.” Diye konuştu.

 EĞİTİMİN KALBİ ÖĞRETMENDİR

Bil Koleji olarak öğretmenlere gereken değeri vermeye özen gösterdiklerini söyleyen Hemedoğlu, “Eğitim ve öğretimin kalbinde öğretmen vardır. Yani mutfağında duruyor, öğretmen ürettiği ortaya koyduğu ve başardığı bir şey varsa, bu öğrenciye bir kazanım ve kazanç olarak yansıyor. Eğer öğretmen üretken ve yaratıcı değilse, öğretmen farklı yaklaşımlarla öğrencilere problem çözme noktasında fayda sunamıyorsa, sonucun iyi olması ve doğru olması mümkün görünmüyor. Dolayısıyla öğretmenin iyi olması en önemli noktayı oluşturuyor. İyi öğretmen seçmek ya da iyi öğretmenle çalışmak noktasına geldiğimizde de biz öğretmen görüşmelerimizi, yada öğretmen alımlarımızı gerçekleştirirken önce cv’ler rüzerinden bir müracaat alıyoruz. Daha sonra öğretmenlerimizle görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Bunun üzerine öğretmenlere bir ders anlattırıyoruz, bütün bu aşamaları birlikte değerlendirdikten sonra bir öğretmeni alıp almayacağımıza karar veriyoruz. Öğretmen alımı yaparken de sadece kampüsümüze yapılan müracaatları değerlendirmiyoruz, biz aynı zamanda kariyer net üzerinden yapılan il dışındaki müracaatları da değerlendiriyoruz. Genel müdürlüğümüze yapılan müracaatların bulunduğu havuzdan da yararlanıyoruz. Bu sayede sadece Van’da oturan ve Van’da ikamet eden öğretmenler değil il dışından öğretmenler de bulma şansına sahip oluyoruz.” İfadelerini kullandı. 

EĞİTİMDE İŞİNİ SEVEN ÖĞRETMEN ÖNEMLİ

Öğretmene değer vermek, öğretmeni el üstünde tutmak bir kurumun en önemli özelliği olması gerektiğini ifade eden Hemedoğlu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Öğretmen iyi ise, iyi his eder, gülümserse, gülümseyerek derse girerse, o düzeyde verimli olur. Öğretmen mutlu değilse, isteyerek gelmiyorsa, kendini işine veremez duruma gelir, işine veremediği zaman kendisinin öğrenciye faydalı olması da o anlamda olumsuz olur. Çocuklarımız bu sınav ortamında, şu koşturmacanın içinde mutlu olsun istiyoruz. Çocukların mutlu olabilmesi için, çocukla birlikte çalışan öğretmenin öncelikle güler yüzlü ve mutlu olması gerekir. Öğretmenin mutluluğu öğrencilere yansır ve eğitim konusunda iyi bir ilerleme kaydederiz. Sadece okullar akademik olarak bir takım bilgileri vermekten sorumlu değildir. En az bunun kadar mutlu olmasını, başarılı ve keyifli olmasını, hayattan zevk almasını sağlamalı, kendini akademik alanlar dışında sportif, sanatsal alanlarda da başarılı kılacak bir takım alanlarda göstermesine fırsat tanıması lazım.”

ÇOCUK GÜLERSE DÜNYA GÜLER

Gülümseyen çocuklar, gülümseyen gelecek diye bir slogan kullanıyoruz diyen Hemedoğlu, “Bunun üzerine çocuklarımızın hepsi akademik olarak aynı yere gelemeyeceklerdir bu bir gerçek. Ama  çocuklarımızın hepsi büyüyecek, hepsi sosyal hayata katılacak, hepsi ekmek kazanacak ve iş güç sahibi olacaklar. Bu anlamda etik değerleri olan ahlaklı, hakkını savunabilen, çözüm üretebilen, çözüm için uğraşan, en az bir alanda başarılı olan, bireylere ihtiyacımız var. Herkes doktor olmayacak ve herkes istediği yüksek noktalarda olamayacak. Geçen sene bir milyon iki yüz bin kişi LGS sınavına girdi, üniversite sınavına çok kişi girdi, çocukların hepsi tıpçı olmayacağına göre ve pilot olmayacağına göre,  bu çocukların işini iyi yapan çocuklar olması gerekiyor. Hangi işten anlıyorsa anlasın, hangi işi yapıyorsa yapsın, hayatın hangi alanına katkı sunuyorsa sunsun, işini güzel, düzenli, ahlaklı bir şekilde yapsın. Bugün neden ahlak önemli, en çok sıkıntı yaşadığımız alan insanların işleriyle ilgili koydukları yaklaşımlar, ürettikleri çözümler,  konusunda karşımıza çıkıyor. Kampüsümüzde sadece akademik olarak değil, bunların yanı sıra sanatsal, sportif alanlarda ve sosyal etkinliklerde, resimde, sporda bir takım becerileri kazansınlar istiyoruz, bu becerilerle ilgili donansınlar istiyoruz, bunlarla ilgili olarak desteklemeye gayret ediyoruz.” Diye konuştu. 

1. BİL YABANCI DİL KONFERANSI

 Hemedoğlu, “Bugünkü programımızın adı 1. Bil Yabancı Dil Konferansı, bu seri konferanslar şeklinde sürecek. Sadece yabancı dil alanında değil bizim kişisel gelişim, mesleki gelişim, teknolojiyi 21.nci yüzyıla tanıtıcı, insanlara yol gösterici, öğrencilere yardımcı olacak, velilere rehberlik edecek veya destek verecek anlamda gerek kampüsümüzde, gerek kampüsümüzün dışındaki salonlarda veya ortamlarda çalışmalarımız devam edecek. İl ve ilçe milli eğitim müdürlüklerimizle koordineli bir şekilde çalışmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

 Öğretmenlerin katılığı Program Yabancı dil koordinatörü Duygu Kayhan ve TonyGurr’un sunumla ile devam etti. Programın sonunda katılımcılara sürpriz hediyeler sunuldu ve katılımcılara sertifika verildi.