vanhavadis @ hotmail.com

Bahçeli’nin konuşması kanımıza dokunuyor!

MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin, son günlerde ısrarla yanlış konuşması ve yanlışında ısrar etmesi, açık söylemek gerekir acayip bir şekilde kanımıza dokunuyor.

Bir lidere asla bu konuşmalar yakışmadı ve yakışmıyor.  Zira bu zihniyetler, yıllarca devleti kaosun içine sürükledi.  Yaklaşık bin yıldır, Türkiye’de Laz, Çerkez, Arap, Türk-Kürt ve değişik unsurlara sahip vatandaşlarla kardeşçe birlikte yaşayan ve ülkenin en asli unsurları olan biz Kürtlere, MHP Lideri Devlet Bahçeli kanımca, büyük haksızlık ediyor.

Adeta bizleri koyun gibi görmeye başlaması hiç doğru değildir.  Bahçeli, hiç kusura bakmasın! biz Kürtler, Bahçeli’den yüzbin kat daha fazla bu ülkeye hem bağlı hem de daha çok seviyoruz. Sayın Mesud Barzani, Kuzey Irak’ta lideri olduğu Kürt vatandaşlarına bağımsızlık konusunda ne düşündüklerini sormak babında, referanduma gitti.

 Irak’ın kuzeyinde Kürdistan bölgesinde yaşayan vatandaşların yaklaşık,  %93’u bağımsızlıktan yana oy kullandı. Zamanlama bakımında, yanlış veya doğru olduğu konusu ayrı bir tartışma olabilir. Yazarlar, düşünürler, tarihçiler tarafından bu konuyu ele alınabilir.

Bunu net olarak söyleyelim! Kürtlerle-Türkler asla kavga etmezler. Zaman zaman her aile arasında ufak tefek kırgınlıklar olabilir, o’ da yaşamın tadı ve tuzudur. Devlet Bahçeli’nin her defasında, ekranların karşısına geçip, “beşbin ülkücü hazırdır” demesi yenilir-yutulur türden değildir.

Bu konuşmalar Türkiye’de yaşayan yaklaşık 30 milyon Kürtlere yapılan en büyük hakarettir.  Bu konuşmalar adeta, Türkiye’de ki Kürtlerin yok sayması anlamına gelmektedir. Irak’ta yaşayan Türkmenler senin kardeşindir de, Kürtler senin neyindir o zaman.

Bizleri burada yok sayıyorsun, Kuzey Irak’ta, Kürdistan bölgesinde hayatlarını idame eden Kürt kardeşlerimize de, çete diyorsun, çok kötü hakaret ediyorsun. Senin bu zayıf düşüncelerin yüzünden binlerce genç boşu boşuna dağa çıktı. Mehmet – Ahmet-Abdullah iken terörist oldu.

Bu kötü zihniyetinizden dolayı, fidan gibi gençleri sağcı-solcu yaptınız, sonrasında teker teker idam ettiniz.  Artık vaaz geçin bu zihniyetinizden bu kötü düşüncelerinizden.  

Sayın Bahçeli siz ne yaparsanız yapın, Kürtlerle-Türkler birbirlerine düşman olmayacaklar-olamayacaklar…

Bakın! siz ne diyorsanız deyin, sayın Barzani sizi muhatap bile almıyor, farkında mısınız? Bu nedenle artık üslubunuzu değiştirin ve biraz da kardeşlikten söz edin.

Sayın Barzani beş vakit namazını kılan, senden benden çok daha fazla İslami hassasiyetlere sahip olan bir Lider. Hiçbir zaman şiddetten yana olmadı. Hiçbir zaman ırkçılığı savunmadı. Hiçbir zaman Kürtlere zülüm etmeyi öğretmedi.

Sayın Barzani’nin politikasını eleştirebilirsiniz ama şahsiyetinde, Kürtlere hakaret etmenizi asla kabul etmiyoruz. Sayın Bahçeli şunu asla unutmayınız! Bizler, sizden yüzbinkat daha fazla Türkiye Cumhuriyeti devletine sadık olan kişileriz. Bu bağlamda bir lider gibi davranmanızı arzu ediyoruz. Size yakışan devlet adamı gibi davranmanızdır.  Son sözüm! “Kürt-Türk kardeştir ayırım yapan kalleştir” Kırık Kalem: Ayhan Yazlık/Van