Son Dakika Haftanın Enleri İlanlar Reklam İletişim
  ABD hava saldırılarında 3 IŞİD liderini öldürdü     61 Yıllık gazeteden Okuyucularına hüzünlü veda     Okul İdaresinden Yazlık’a teşekkür plaketi     Van’da 50 Gün Önce Kaybolan Nehir Aslan’dan halen haber yok     Sanat Tarihi öğrencilerinden atama eylemi   
Ana sayfa yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Yükleniyor...
BÖLGESEL SİYASİ EKONOMİ TEKNOLOJİ SAĞLIK EĞİTİM SPOR YAŞAM MAGAZİN DÜNYA GÜNCEL YEREL ROPÖRTAJ ARŞİV
KÜLTÜR SANAT MEDYA VAN GENEL TURİZM ANKET HABER HAVA DURUMU KÜNYE
Van'da kadın Belediye Başkan adayları
BDP, Van'da kadın kotasına önem veriyor
08-10-2013
bu haberi paylaş

BDP Genel Başkan Yardımcısı Filiz Koçali, partilerinde yüzde 40 kadın kotası bulunduğunu, bazı belediye başkanlıklarını sadece kadınlara açarak kotayı gerçekleştirmeye çalışacaklarını belirterek, "Diyarbakır, Mardin ve Van belediyelerinden birinde ya da ikisinde kadın aday göstereceğiz" dedi.

Filiz Koçali, gelecek yıl mart ayında yapılacak yerel seçimlerin çalışmalarına başladıklarını, seçim komisyonlarını oluşturduklarını ve eğilim yoklamaları yaptıklarını söyledi.

Adayların belirlenmesi için ön seçim yapacaklarını bildiren Koçali, ön seçim genelgesini hazırladıklarını, aday adaylıkları için başvuruları almaya başlamadıklarına bildirdi.

Seçim komisyonunun yerel seçimlere ilişkin hazırlayacağı takvimin Merkez Yürütme Kurulunda (MYK) görüşülerek, karara bağlanacağını anlatan Koçali, "Yerel seçimlere bölgede BDP, batıda ise Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile gireceğiz. İlleri bölge ve batı diye ayırdık ama henüz il il isimlendirilmedi. HDP'deki yöneticiler ortak toplantılar yapacağız. Önümüzdeki günlerde seçim takvimimizi ve uygulayacağımız yöntemleri açıklayacağız" diye konuştu.

BDP'de yüzde 40 kadın kotası olduğuna dikkati çeken Koçali, "Bazı belediye başkanlıklarını sadece kadınlara açarak kotayı gerçekleştirmeye çalışıyoruz" ifadesini kullandı. Kocali, kazanacaklarını düşündükleri Diyarbakır, Mardin ve Van illerinden birinde ya da ikisinde kadın aday göstereceklerini söyledi.

Kazanma ihtimallerinin güçlü olduğunu düşündükleri bazı il, ilçe ve belde belediye başkanlıkları için de belli oranda kadın aday göstereceklerini vurgulayan Koçali, bunların dışındaki yerlerde ise kadın ve erkek aday adaylarının ön seçimde yarışacaklarını aktardı.

-Çok eşliler, aday olamayacak

Koçali, yerel seçimlerde kişilerin aday adayı olabilmesi için bazı ön koşulları bulunduğuna işaret ederek, "Türkiye'de çok eşlilik ne yazık ki var. Çok eşli olanlar, yerel seçimlerde partimizden aday olamayacak. Ayrıca, tüm erkek adaylar da partili kadınların süzgecinden geçecek. Cinsiyetçi olmayan, kadının özgürlük mücadelesini kavramış adayları tercih ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Aday belirleme komisyonundaki kadınların, adayları kadın bakışıyla da değerlendireceğini bildiren Koçali, "Biz, herkesin aday adaylığını eşit görmüyoruz. Herkesin aday adayı olma hakkı var ama bazıları hakkında da görüşlerimizi açıklarız. Aile içi dahil olmak üzere kadına yönelik her türlü şiddet kullananlar da partimizden aday olamayacak" dedi.

Bu haber toplam 1179 defa okundu
 YAZDIR  YORUMYAZ
 TAVSİYE ET
Bu habere henüz yorum eklenmemiş
Emir Sarıgül istifa etti! - 19-12-2014 - 09:51
Yrd. Doç. Dr. Ateş: \'Paralel yapı çözüm sürecine karşı\' - 16-12-2014 - 15:37
Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) Programı - 15-12-2014 - 20:39
HDP Van il örgütü kongreye hazırlanıyor - 15-12-2014 - 08:11
PAK Basınla bir araya geldi - 14-12-2014 - 12:09
PAK\'tan Van\'da tanıtım kahvaltısı - 13-12-2014 - 21:28
Ateş\'ten tebrik mesajı - 09-12-2014 - 14:52
AK Parti İl Başkanlığı listesi - 08-12-2014 - 07:23
Av. Zahir Soğanda güven tazeledi - 07-12-2014 - 21:16
Çiftci, ‘Başbakan en iyi şekilde karşılanacak’ - 06-12-2014 - 16:04
 
Van'daki STK'ları başarılı buluyor musunuz?
EVET - (24) oy
%11
HAYIR - (197) oy
%86
FİKRİM YOK - (7) oy
%3
         
 
 
  Hdp Ve Dbp'den İran’daki İdamlara Protesto
  Mandalina 75 Kuruş’a düştü
  Kurtulmuş Küresel kuruluşlar yeniden yapılandırılmalı
  İşte IŞİD hücreleri
  Erdoğan’dan kararlılıkla devam mesajı
  Van’da Yeni Kamu Yönetimine Uyum Programı Strateji Geliştirme Eğitimi
  Okuma gözlüklerini kaybetmeye son
  Cep telefonunuz sürekli ısınıp kapanıyorsa bu habere dikkat!
  Levent Ersöz Bize bu acıları yaşatanlar misliyle görecekler
  Fethullah Gülen için şok talep
 .
Rüzgarın yönünü değiştiremiyorsan, yelkenlerini rüzgara göre ayarla.
 .