Adeta yılan hikayesine dönen ve uzun süreden beri kamuoyunu meşgul eden, Başkale’de yapılması planlanan 75 yataklı hastanenin durumu ile ilgili, duyarlılık gösteren Vali Murat Zorluoğlu’na, her kesimden tebrikler gelmeye başladı.

Başta AK Parti Başkale ilçe Başkanı Muğdat Saruhan olmak üzere, Başkale halkından memnuniyetlik duygusu ön plana çıktı.

Geçtiğimiz günlerde, Basın mensuplarıyla özel bir toplantı tertipleyen Vali Murat Zorluoğlu, kentin gündem maddeleri ile ilgili önemli konulara açıklık getirdi. Anadolu Basın Birliği Van Şube Başkanı ve aynı zamanda Van Havadis Gazetesi imtiyaz sahibi olan Ayhan Yazlık, “Başkale’de yapılması planlanan 75 yataklı hastanenin akıbeti ne olacak”? Sorusunu Vali Murat Zorluoğlu’na yöneltmesi üzerine, Vali Zorluoğlu, anında İl sağlık Müdürü Dr. Ergun Yanmaz ile bir telefon görüşmesi yaparak, önce Hastanenin hangi durumda olduğu bilgisini aldı. Daha sonra basın mensuplarının huzurunda İl Sağlık Müdürü Ergün Yanmaz’a, Başkale’de yapılması planlanan 75 yataklı hastanenin derhal ne sorunu varsa, sorunların aşılması ve ivedikle yapımına başlaması talimatını verdi.

 Bu durumu yakinen takip eden Başkale İlçe Başkanı Muğdat Saruhan, basın aracılığıyla, Vali Zorluoğlu’na teşekkür ettiğini vurgulayarak; “Sayın Valimize çok teşekkür ediyoruz. İlçemizde yapılması düşünülen 75 yataklı Hastaneye acilen ihtiyacımız var. Yaklaşık bir yıldan fazladır, bize söz verilmiş ama ne yazık ki, bir türlü verilen sözler yerine getirilmedi. Çalmadığımız kapı, gitmediğimiz yetkili kalmadı. İlimize yeni atanan çiçeği burnunda Van Valimiz Sayın Murat Zorluoğlu’nun duruma müdahil olması ve gerekli yerlere talimat vermesi bizleri ziyadesi ile memnun etmiştir. İnşallah Sayın Valimiz olayın takipçisi olur ve bir an evvel ilçemizde modern bir hastane kurulur” diyerek memnuniyetlerini dile getirdi.  

Başkale’de yapılması planlanan hastane hakkında daha önce basına çeşitli açıklamalarda bulunan  İl Sağlık Müdürü  Dr. Ergün  Yanmaz;  ilçede yapılacak olan devlet hastanesinin modern ameliyathaneler, yoğun bakım ünitesi, acil servisler ve poliklinikler olmak üzere 75 yatak kapasiteli olacağını dile getirmişti.  vanhavadis