Eğitime ve gençlere yönelik çalışmalara büyük önem veren Van Büyükşehir Belediyesi, ‘Şehirler ve Kültürler-Yörelerimiz’ projesi kapsamında Van’a gelen 14-29 yaş aralığındaki 40 öğrenciyi ücretsiz olarak Akdamar Adası, Çarpanak Adası ve Van Kalesi’ne götürdü. Van Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığına bağlı deniz otobüsleri ile Edremit Marina’dan alınan öğrenciler, ilk defa denizde seyahat ederek, Akdamar Adası’ndaki eşsiz güzellikleri görmenin mutluluğunu yaşadı.

“Valimize ve Büyükşehir Belediyesine teşekkür ediyoruz”
Büyükşehir Belediyesine teşekkür eden ‘Şehirler ve Kültürler-Yörelerimiz’ projesi Bitlis Koordinatörü Yavuz Gülmez, “Proje kapsamında öğrencilerimizle birlikte Van’ın tarihi ve kültürel mekânlarını gezdik. Amacımız, özellikle kırsalda yaşayan ve dezavantajlı olan gençlerimize tarihi ve kültürel yönden zengin olan illerimizi tanıtmaktır. Bu kapsamda Van’a yapmış olduğumuz ziyarette tarihi ve kültürel mekanları gezme imkanı bulduk. Akdamar ve Çarpanak adalarıyla tarihi Van Kalesi’ni gezdik. Bizlere yardımcı olan Sayın Valimize ve Büyükşehir Belediyesi yetkililerine teşekkür ediyoruz. Gezi boyunca yemek, kahvaltı ve yol masraflarımızı karşıladılar. Allah razı olsun, gezimiz son derece verimli geçti” dedi.
Deniz otobüsleri yaz boyunca hafta sonları vatandaşı Akdamar Adası’na taşırken, hafta içi ise kente gelen gruplar, Akdamar ve Çarpanak adalarına taşınıyor.