Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan’ın başkanlığında 2017 yılının ‘2. Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı’ Van’daki Elite World Otel'de yapıldı. Burada konuşan Van Şube Başkanı Abdullah Efeoğlu, toplantının Van’da yapılmasının kendileri için onur olduğunu belirtti.
Ardından kürsüye çıkan Genel Başkan Mahmut Arslan, bütün dünyada olduğu gibi her meşru devletin kendisine yönelmiş tehditlere karşı koruma hakkına sahip olduğunu söyledi. Arslan, “Ülkemizde 40 yıldır devam eden terör meselesi, artık sonlandırılması gerekiyor. Devletimiz, 2013 yılında terörü tamamen ortadan kaldırmak, var olan kardeşliği daha da tesis etmek için tarihi bir adım atmıştı. Terörün gerekçesi olarak gösterilen bir tarihi adımdır. Kimsenin beklemediği tarihi adımları birlikte gördük ve yaşadık. Bölge insanının bu adımları önemsediğini gördük ve anladık. Çözüm sürecinin bölgede neleri değiştirdiğini en çok bu bölge insanı gördü ve yaşadı. Bölgede yaşanan olumsuzlukların nasıl bir anda değiştiğini, başta turizm olmak üzere yatırımların nasıl bir hızla geldiğini, insanların günlük yaşamlarını nasıl rahat bir şekilde devam ettirdiğini en çok bu bölge insanı gördü. Bunun devamı için duyarlılık gösteren insanları gördük” dedi.

“Devlet, otoritesini bölgeden çekmemelidir”
Devletin otoritesini bölgeden çekmemesi gerektiğini söyleyen Arslan, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne kafa tutmaya kalktılar. Bununla da yetinmediler, bölgeyi hendeklerle ve başka türlü unsurlarla koparmak istediler. Türkiye Cumhuriyeti, eline silah alan teröristlere karşı gücünü gösterdi. Devlet, otoritesini bölgeden çekmemelidir. Çünkü ihanet odakları ve terörist gruplar, devlet otoritesinin olmadığı yerlerde kendi otoritesini kurmak isteyenler karşımızda durmaktadırlar” diye konuştu.

“Vanlı iş adamları, Van’ı ihmal etmemeliler”
Konuşmasında Vanlı iş adamlarına çağrıda bulunan Arslan, şöyle konuştu:
“Buradan Vanlı olup Van’da yaşamayan iş adamlarına çağrı yapıyoruz. İstanbul’da, İzmir’de, hatta dünyanın değişik bölgelerinde yatırım yapan Vanlı iş adamları, Van’ı ihmal etmemeliler. Bu topraklarda doğdunuz ve bu topraklara mutlaka yatırım yapmalısınız. Eğer istihdam varsa, istihdamla birlikte bu topraklarda bereket olacaktır. İstihdam yoksa bu gençler yarın Van’ı terk eder. Devletimiz güvenlik konusunda aldığı tedbirleri devam ettirmeli, terörle mücadeleyi sonuna kadar sürdürmeli, bir terör kalmayacak şekilde mücadeleden vazgeçmemeli, bölgedeki otoritesini, gücünü göstermeli ve aynı zamanda bu bölgeye ciddi şekilde istihdam oluşturacak yatırım gelmesini sağlamalı ve teşvik etmelidir.”
Hak-İş Onursal Genel Başkanı Hüseyin Tanrıverdi ise gündeme yönelik açıklamalarda bulunarak, “Eğer İsrail, Filistin çatışması sona erdirilemez ise bir üçüncü dünya savaşı kaçınılmazdır. Çatışma hala orada devam ediyor. Masum, çoluk çocuk demeden İsrail vahşi yüzünü her gün gösteriyor. Her gün aynı vahşeti yaşatıyor. Yetmedi, şimdi kendine bir özel bölge, özerk bölge oluşturmak için de Kuzey Irak’ta bir mekan oluşturma çabası içindedir. Biz kimsenin özgürlüğüne engel olmayız, ama bölünmüşlüğe nerede olursa olsun razı değiliz. İsrail bayrağı gölgesinde bayrağını dalgalandırmak istiyorsa yanlış yapıyor demektir. Bugün Kuzey Irak’taki referandum meselesi ikinci bir İsrail devletinin kurulması anlamına gelir” ifadelerini kullandı.
Hak-İş’i Van’da ağırlamaktan onur ve memnuniyet duyduklarını söyleyen Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci de, “İhracatımız açısından bakıldığı zaman çok ciddi değişmeler olduğunu görmekteyiz. Sadece değer bazında değil, miktar bazında da çok büyük artışlar olduğunu görüyoruz. AK Parti hükümeti göreve başladığında 35 milyar dolarlık ihracatı olan Türkiye, 152 milyar doları aşan bir ihracata, bir o kadar da ithalatla birlikte yaklaşık 350 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşmıştır. Bunlar bundan önce konuşulduğunda, hayal olarak görülse de AK Parti iktidarı bunu başarmıştır. Bu ülkeyi saygın bir ülke konumuna getirmiştir” ifadelerini kullandı.
YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal ve Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yalçın’ın da birer konuşma yaptığı toplantı, plaket takdimiyle sona erdi.
Toplantıya Genel Başkan Vekili Av. Hüseyin Öz, ilçe kaymakamları, siyasi parti temsilcileri, belediye başkanları, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve diğer mülki idare amirleri katıldı.