Büyükşehir Belediyesinin kadın istihdamına katkı sunmak ve kadın girişimcileri iş hayatına kazandırmak için gerçekleştirdiği arıcılık projesi meyvelerini vermeye devam ediyor. Edremit’in Süphan Mahallesi’ndeki 22 dar gelirli kadın girişimci ile Van Büyükşehir Belediyesi Mavi Kent A.Ş. bünyesinde kurulan 400 kovanlık arı çiftliğinde bal hasadı yapıldı. Gece gündüz çiftlikte arılar gibi çalışan kadınlar, 400 kovandan 860 kilo organik bal elde etti.
Arı kvnlrı il tk tk ilgilnn kdınlrın yrucu v ylr sürn büyük bir uğrşın rdındn elde ettikleri bl, süzm v ptk halinde satışa hazır hale getiriyor.
Satışa sunulan balla aile bütçelerine katkı sağladıklarını belirten Kooperatif Başkanı Fatma Belli, “Büyükşehir Belediyesi katkılarıyla bir kooperatif kurduk. Şu anda kooperatifimize kayıtlı 22 kadın var. Bu kadınlar burada ailelerine kazanç sağlamak için arıcılık yapıyor. Bu yıl 400 kovandan 860 kilo bal hasadı yaptık. Balın satışından kadınlarımızda kazanacak” dedi.

“Arıcılık kadın işi”
Balın birinci kalite ve organik olduğunu ifade eden Belli, “Yaptığımız iş Türkiye’de bir ilk. Bizde bunun farkında olarak işimizi severek yapıyoruz. Çünkü bu kadının doğasında var. Kadın elinin değdiği her iş güzel olur. Bizim şimdi ürettiğimiz bal da çok güzel, tamamıyla organik. İsteyen herkes gelip balımızı tadabilir ve test edebilir. Biz balımıza güveniyoruz ve garanti veriyoruz” diye konuştu.
Vanlı kadın arıcılar tarafından üretilen organik bal, Van Büyükşehir Belediyesinin Cumhuriyet Caddesi’ndeki el sanatları mağazasında satışa sunuldu.